ASRIN İZGİSİ
Şeyma Nur Kaya

Şeyma Nur Kaya

Şeyma Nur Kaya

ASRIN İZGİSİ

14 Aralık 2021 - 20:29

Var olduğun sürece bu dünyada iz bırakmak zorundasın yoksa her şey yitip gidiyor sonuç olarak bir hiç olmak istemiyorsan bunu yapmak zorundasın.

Şu zamanın akışına bakarsak eğer her şey bir düzen dahilinde akıyor. Fakat bazı anlarını yönetemeyen bir grup kaos yaratarak amansız bir döngü içerisinde gereksiz bir zorlukla kümeleri etkisiz bırakma çabasındalar. Bu çaba ziftlenmiş yüreklerin eseridir. Ziftlenmiş yürekler her yerdeler sayıları çoğalmakta ve öyle duruyor ki gitgide çoğalacak. Kendisine yapılmasını istemediği ne varsa başkasına yapanları da alalım mı bu döşemeye? Sahi ilkokul sıralarındaki ilk insanlık öğretilerimizden değil miydi empati kurmayı anlamak?  Öylesine, değersiz  gördüğünüz en ufak şey bile size  dönecek. Geçici olarak itham edilen her zerre bir çığ gibi bir bakmışsın karşında duracak. Merak etme sana çarpmayacak çünkü sen ona çarpacaksın. Bu da senin cezan olacak. Yüzeyde biriktirdiğin, anlamadığın, anlamaya çalışmadığın her şeye borcun var. O borcu gün gelecek sen onlara çarparak, yüzleşerek ödeyeceğini sanacaksın fakat öyle de olmayacak. Hep kolaydan gidelim istiyorsun fakat öyle bir dünya yok. Vaktinde esir olan anlaman gereken ne varsa geride bıraktıysan zamanı geldiğinde ceremesini çekeceksin. Anladığın kolay yollar hakedene verilir umarsız, kıymet bilmezlere değil. Başlayalım o zaman. O çığ önüne geldiğinde hiçbir şeyin farkında değilsin tabi ki. Neler oluyor, bunlar neden benim başıma geldiler diyeceksin. Şansın yaver giderse çıkmaza gireceksin. Şansın bir daha yaver giderse dönüşeceksin. Ama umarsız tavırlara devam etmek seçeneğine çekilirsen o zaman..

“İnsan gerçekten de hayatın müthiş kendini beğenmiş, değişken ve kararsız bir öznesidir, ona dair sabit ve kesin hükümler ortaya koymak çok zordur.” Demişti sevdiğim naçizane bir yazar. Egodan beslenen bir bünye sadece kendi gelişiminin önüne taş koyar. Çünkü besini ego olan insan  yalnızca kendisini dinleyip kendi dediğini yapandır.  Kendisinden  daha tecrübeli olanların varlığına inanmak istemez. Kapı eni sonu yine kendi bildiğine çıkar. Bu durumun bir o kadar da yakını ki  egoları büyük insanlar, başkalarını çok fazla yargılamaktan anı yaşamaya fırsat bulamazlar. Bu da insan ilişkilerini olumsuz yönde etkileyecektir. Beslemeye çalıştıkları  benlikleri  hayatlarını  ele geçirir,  hayal kırıklıkları ve zorluklarla sağlıklı bir biçimde başa çıkmalarını güç kılar. Ve empati yeteneğini de eni sonu söndürür. Oysa kendine güvenmek diye daha sağlıklı bir olgu var ki egonun yıkıcı etkisinden çok uzaktadır. İnsan ana rahmine düştüğü andan itibaren gelişir. Bu gelişim her an her saniye devam eder. İyiye doğru da gidebilir kötüye doğruda. Bunu belirleyecek olan insanın çevresi, ruhunu beslediği kaynaklar, hatıratları, duyguları ve aklıdır. Özgüven akıldan beslenir. Akıl kalbin özüyle harmanlanır. İnsanın içi neyse zihni de odur. Bu sebeple insan ki tercihlerinin eseridir. Dikkate alıp anı yaşayıp, saygısını ve sevgisini hayatına geçirdiği zaman bir şeylerin karşılığını alabilecektir. Zorluklar. Onlar her zaman olacaklar yaşamımızda bir süre sonra artık bağışıklık kazanıp çıkaracağı derse odaklanmalı insan zira aklı besleyen olgulardan birisi de, kendi yanlışlarından başkalarının yanlışlarından, ders çıkartmak. İşte bu yüzden umarsız tavırların bir kazancı yoktur. Her şey yerine ve zamanına göre uygulanmaya çalışılmalıdır her ne kadar hayat bize sürprizler yapsa da. Hayat her zaman zor soruları önümüze koyacak. Asıl önemli olan sabırla sınavdan yüksek almaya çalışmak. 

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • User User
  4 ay önce
  \"Egoları büyük insanlar, başkalarını çok fazla yargılamaktan anı yaşamaya fırsat bulamazlar\" çok doğru bir noktaya değinilmiş. Ayrıca yazı da çok güzel ve anlamlı.
 • Leyla Akyüz
  4 ay önce
  O kadar akıcı ve üst bir akılla yazmış ki epey şaşırdım. Şaşırdım çünkü hayatta günlük olarak karşılaştığımız olayların bize neler kaybettirdiğini ve kazandırdığını anlatmış. Devamı olsun okumak istiyoruz.
 • Elif
  4 ay önce
  İnsanın yüzüne gerçekleri kırmadan,incitmeden vuran bir yazı olmuş.

Son Yazılar