OKUL ÖNCESİNDE ROBOTİK KODLAMANIN ÖNEMİ
  • Reklam
Neşe Özel

Neşe Özel

Neşe Özel

OKUL ÖNCESİNDE ROBOTİK KODLAMANIN ÖNEMİ

27 Temmuz 2020 - 22:08

Robotik; bilgisayar, yazılım, makine ve kontrol birimleri ile beraber uzay bilimlerini de içine alan ortak bir çalışma alanıdır. Birçok mühendislik disiplinin bir araya gelmesiyle beraber ortaya çıkmaktadır. Çünkü robotik alanında belli koşullara göre çalışabilmesi, mekanizmalarının tasarlanması bunların kontrollerinin gerçekleştirilmesi için elektronik donanımların eklenmesi ve dijital ortamda kontrollerinin sağlanması için birçok mühendislik dalının bir arada çalışması gerekmektedir.

     Tüm Dünya ‘da olduğu gibi Türkiye’ de de robotik kotlama her geçen gün hayatımıza daha fazla giriyor. Bu konudaki eğitimler ise farklı yaş gruplarında farklı model ve ekipmanlar ile yapılmaya devam ediliyor. Türkiye ‘de biraz geç kaldığımız ama son yıllarda hızlı bir şekilde ilerleyen okul öncesi robotik kotlama önümüzdeki yıllarda iyice önem kazanacak ve Türkiye ‘de gittikçe yaygınlaşacak.

  Dünyadaki gelişmeleri incelediğimizde İngiltere 2014 yılından beri robotik kotlama derslerini 5-16 yaş grubunda zorunlu hale getirmişler. Amerika da ise her 10 okuldan birinde robotik kotlama eğitimi 

verilmektedir. Eğitimde öncü olarak kabul edilen Finlandiya da ise kotlama dersleri 1.sınıftan itibaren verilmektedir. Türkiye de ise MEB robotik kotlamayı müfredata koyma çalışmaları yapmaktadır.

     Okul öncesi robotik kotlama ile ilgili ailelerdeki en büyük isteksizlikleri; bu kadar küçük yaşta çocuğun ekran ile tanışmasından rahatsız olmaktadır. Aslında kodlama öğrenmek için tablet, telefon ya da farklı bir cihaza ihtiyaç yoktur. Kodlamayı evinizde kendi yaptığınız yaratıcı ürünler ile öğretebilirsiniz. Elinizdeki fon kartonu, el işi kâğıdı, kalem, yapıştırıcı gibi basit malzemeler kullanarak temel kodlama düzeneği oluşturabilirsiniz. Burada yapacaklarınız sizin ve çocuğunuzun hayal gücü….

       Çocuklar kodlama ile birlikte sadece yazımsal bazı birikimlere sahip olmazlar. Bunun yanında,

***yeni şeyler öğrenme ve yaratıcı düşünme arasındaki bağı kurar.

***soyut düşüncelerini somut hale getirmelerini ve üretken olmalarını teşvik eder.

***kodlama ve matematik birbiri ile bağlantılı olduğu için kodlamayı öğrenirken matematik becerileri de gelişir.

 

***eğitimlerde başarılı olmak için sürekli denemek ve çözüm yolları üreterek dikkatini ve konsantrasyonunu geliştiriyor.

***aynı zamanda ekip çalışmasının önemini kavrar.

Kodlama eğitimi çocukların her şeyden önce algoritmik ve tasarım odaklı düşünebilmeyi keşfediyor. Programlama öğrenmek yeni bir dil öğrenmek gibi. Uzmanlara göre de ne kadar erken yaşta başlanırsa öğrenme o kadar kolay oluyor. TİM COOK (apple ceo’su)dediği gibi; kodlamayı öğrenmek tüm yabancı dillerden daha önemlidir’’. demiştir.

Okulumuz; ÖZEL AVRASYA ANAOKULU olarak bu eğitimi en iyi şekilde, alanında uzman öğretmen kadromuz ile geleceğin kodlamacılarını yetiştirmeyi amaçlıyoruz.         

YORUMLAR

  • 2 Yorum

Son Yazılar