ÇÖKÜNTÜ YÜREKLER YAKIYOR, ORMANLAR GİBİ.
M.Adil Oymak

M.Adil Oymak

M.Adil Oymak

ÇÖKÜNTÜ YÜREKLER YAKIYOR, ORMANLAR GİBİ.

12 Ekim 2020 - 22:24

Muhtemeldir ki, cahili, zalimi, haini olmayan, toplum, millet, ülke yoktur. 
Hz. Ömer, Hz. Osman, Hz. Hz. Ali böyleleri tarafından şehit edilmiştir. 
Daha geniş bakışla Hz. Adem peygamberin oğlu Kabil ilk katil ve hem de kardeş katili. 
Bu anlamda çeşitli misaller vermek mümkündür ve zaten malumunuzdur. 
Her halde sulh, sükun içinde ve medenice yaşamış toplumlar da vardır. Ama azdır. 
Allah’ın dini evrensel İslam, adı ile beraber bunu; sulhu, sükunu, saadeti müjdelemiş ve hatta taahhüt etmiştir. Temeli, haktır, hukuktur, adalettir. 
Bazı temel kurallar vardır. Suça giden yollar kapatılır, suçlulara da caydırıcı ceza verilir. Ve adalet mekanizması da herkese güven verir. Bunu vurguladıktan sonra şunu söylemek gerekir:
Suç işleyene caydırıcı ceza. 
Bugüne gelelim. Haberlerde insanın aklına zarar suçlar duyuyoruz, dinliyoruz. Bu suçları da haber programları ballandıra ballandıra anlatıyor. Adeta teşvik ediyor. Suç isnat edilenler ise, serbest kalışlarının ardından, elini kolunu sallayarak, icrayı faaliyet için toplum içine karışıyor. 
Tabi ki her isnad gerçek değildir. Buna yargı karar veriyor. Ama suçu sabit görülüp, hüküm tesis edilen durumlarda bile, komik cezalar anons ediliyor. 
Bu da cezanın caydırıcılığnı yok ediyor. 
Diğer bir açıdan, yani daha geniş açıdan bakmak gerekirse; eğitim, insan eğitimi ve eğitim sistemini cerh etmek gerekmiyor mu?  Geleneğimizde eğitim. Ehli Suffa, Harran Medreseleri, Bağdat Medreseleri, Nizamiye Medreseleri, Yesevî Yolu, Tapduk Emre/Yunus kapusu, Şeyh Edebali ocağı, Hacı Bayram Veli, Hacı Bektaş Veli Dergahları boşunamıydı? Akşemseddinler, Molla Güraniler nereye neciydiler? Ne iş yaparlardı? Ve ilâ âhir. 
Ve geldik yüzyılımıza...
Devir değişti. Dönem değişti. Çağ değişti. Zaman değişti. Yani devran değişti. O saydığımız Ulular yolu yitirildi. 
Temeli ilim olan o yollar kapandı. Yolsuz kalındı. İlimsiz kalındı. Ruhsuz kalındı. Asılların yerine taklitler kondu. Ve ilmî,  ahlakî ( etik), teknik, ictimaî, hukukî, değişimin şaşkınlığında bocalayıp duruyoruz. 
Dertler, sıkıntılar, belalar çoğaldı. TERÖR hâkim oldu. İlimlere hâkim oldu. Sosyal, siyasal, ekonomik ve dini ilimlere de hakim oldu terör. 
Karşılaştığımız her derde feveran ederek bir ceza biçiyoruz en ağırından. Yüreğimiz soğumuyor. Çünkü yüreğimiz yanıyor. Ormanların yandığı gibi. Aile, yanarak yıkılıyor. Sosyal yapı çöküyor. Ekonomik hayat, tefecilik, ve diğer zalimane metotlarla yakıp yıkıyor. Helal lokmayı yok ediyor. 
Evet yanıyor bir milletin geleceği. , bir ümmetin geleceği. 
İnsanlığın geleceği yanıyor. 
Adalet. Suça ve suçluya ceza gerektirir. 
Adalet. İyiliğe ve İyiye mükâfat gerektirir. 
Adalet mülkü ayakta tutar ancak. Adalet mülkün temeli, insanlığın temelidir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar