DÜNYA SPORU BU SÜREÇTEN ETKİLENDİ
  • Reklam
M. Akif Çelik

M. Akif Çelik

DÜNYA SPORU BU SÜREÇTEN ETKİLENDİ

17 Eylül 2020 - 22:54

DÜNYA SPORU BU SÜREÇTEN ETKİLENDİ

Sadece Türkiye’yi değil, tüm dünyayı etkilemeye devam eden COVID-19 virüsü, dünya sporlarını ve spor müsabakalarını da etkisi altına aldı COVID-19'un spora yansımalarını öğrenmek adına bir çok spor adamı ile sohbetlerimizde sorun ve problemin aynı olduğunu gördük.

Günümüzde hem mali açıdan hem de seyir açısından ilgiyi üzerinde toplayan spor, Koronavirüs sürecinden etkilenen alanların başında geliyor. Spor dalları arasında bireylerin en çok ilgi gösterdiği futbolda da bir durgunluk söz konusu. profesyonellerin hem de büyük kulüplerin mali sorunlar ile karşı karşıya kalmasına yol açıyor.

Dünyada neler yaşanıyor?

Dünya spor ekosisteminde yaşanan çöküş, futbolda da durdurulamaz düşüşünü devam ediyor. Yaşanan bu değer kaybı, sadece futbolseverlerin sorunu olmakla kalmıyor, aynı zamanda kulüpler ve sporcular için de büyük sorun teşkil ediyor. Ekonomik krizden etkilenen dünyanın en zengin kulüpleri dahi, sporculara ödenen maaşları karşılayamıyor ve düzeyli bir indirim talep ederek yeni sözleşmeler yapıyor. FİFA sitesinde yaptığı resmî açıklama ile, Avrupa futbol şampiyonası özelinde katılan her takıma büyük oranda mali destek sağlayacağını belirtirken, federasyonlara da 150 milyon dolarlık bir yardım fonu aktarılacağını duyurdu.

Türkiye bu süreçten nasıl etkilendi?

Spor alanında dünyanın birçok ülkesinde yaşanan bu sorunlar, Türkiye’de de görülüyor. “Sezon başında hocaların plan ve programlarına sadık kalamamalarından dolayı doğan sorunlar ve istikrarsızlık, kurulan takımların kimyasını etkileyecek. Yurti çinde ya da yurt dışında edinilebilecek başarılar da olumsuz yönde etkilenecektir. Kulüplerin can damarı olan yayın gelirleri, forma, bilet,kombine  federasyon destekleri aktarılamayacağı için, kulüplerin maddi açıdan da büyük sorunlar ile karşı karşıya kalmasını bekliyorum.”

Sporcular psikolojik açıdan etkileniyor

Koronavirüs salgınının, futbolcuları psikolojik açıdan da etkilediğini Futbolcular bu süreçte psikolojik açıdan da etkileniyor. Sahada, virüs dolayısıyla kendini veremeyen birçok futbolcu görebiliriz. Hem form anlamında hem de performans anlamında büyük problemler yaşanacaktır. Futbolcuların, ligler için birer profesyonel olduklarını unutmayıp mental anlamda hazır olmaları gerekmektedir.”

“Sporda büyük dönüşümler yaşanacak”

Bu sürecin futbolda büyük dönüşümlerin yaşanacağını ifade edenFutbol adamları durumu şöyle açıklıyor: “Konu özelinde içe dönüşler yaşanabilir. Alt yapılardaki futbolcuların hazır olması oldukça önemli. Dünya ve Türkiye transfer sektöründeki astronomik rakamların yerini; kiralama, takas etme gibi yeni yöntemler alabilir. Dünya bireysel sporlar harici takım sporlarında e-spora ilgi artacak, böylelikle spor çağında yeni adımlar atılmış olacaktır.”

AKİF ÇELİK

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar