Malatya’da maden aramalarına tepki

Malatya'da maden aramalarına tepki

Malatya Çevre Platformu Hekimhan Temsilciliği, Malatya'nın ilçe ve köylerinde yeni maden aramaları, vurulan sondaj kuyuları, açılan kum, taş ve mermer ocakları ile HES yapımları nedeniyle ciddi bir ekolojik sorun yaşanacağına dikkat çekti.

04 Haziran 2021 - 20:24

Hekimhan ilçesi Hasan Çelebi Mahallesi Karaçardak mevkiinde sondaj kuyularının açıldığı yere yakın bir araya gelen ilçe halkı, yaptıkları basın açıklamasıyla duruma tepki gösterdi.

Malatya Çevre Platformu Hekimhan Temsilciliğinin organize ettiği basın açıklamasını Tahsin Temelli okudu.

"Para hırsı uğruna Hekimhan'ın ekolojisine zarar veriliyor"

Basın açıklamasında; Malatya'nın ilçe ve köylerinde; yeni maden aramalarının, sondaj kuyularının, kum, taş ve mermer ocaklarının açılması, HES'lerin yapılması için ruhsatların verilmesi ciddi bir ekolojik sorun yaşanmasına neden olacağına dikkat çeken Temelli, "Hava, su, toprak kirliliğinden iklim değişimine, çölleşmeden, tür kayıplarına, arazi değişiminden, su döngüsündeki değişime ve ozon tabakasının incelmesine kadar pek çok ekolojik sorun sayabiliriz. Hekimhan'ımızın yeraltı zenginliklerine göz dikmiş yabancı şirketler ve onların yerli işbirlikçileri, para hırsı uğruna; Hekimhan'ın kayısı, ceviz, dut, elma, armut, alıç gibi önemli geçim kaynaklarını, hayvancılığı, yeraltı ve yerüstü sularını, (Kuruçay, Doyran Çayı) Dipsiz Göl, Girmana Kanyonu, Hasançelebi IIıca ve çok nadir bulunan endemik bitkilerinin, nesli tükenmek üzere olan doğal hayvanların bulunduğu Yama Dağları gibi tarihi, kültürel ve doğa güzelliklerimizi de yok edecekler." dedi.
Tahsin Temelli 


"Siyanür ve sülfürik asit kullanılarak altın aranması kanser vakalarını artıracaktır"

Bölge toprağının yapısında bulunan asbest nedeniyle "Hekimhan Kanseri" olarak da bilinen hastalıktan birçok aile büyüklerini ve yakınlarını kaybettiklerini dile getiren Temelli, açıklamasına şöyle devam etti:


Yeni madenlerde, siyanür ve sülfürik asit kullanılarak altın aramaları sonucu 'yeni kanser hastalıkları ve yeni ölümlerle' yüz yüze gelinecektir. İşte bütün bunları yaşamamak için; doğamızı, çevremizi ve yaşam alanlarımızı talan etmelerine hep beraber dur diyelim!... Şu gerçeği de unutmayalım; 'Kapitalizm, gölgesini satmayacağı ağaca su vermez.' Hekimhan'ın belirli yerlerinde yaygın maden çalışmaları devam etmektedir. Bu çalışmalar kontrolsüz, denetimsiz, hoyratça yapılmaktadır. Hekimhan'ın Güvenç, Çulhalı, Boğazgören, Beykent, Hacılar, Deveci, Budaklı hatta ilçe merkezini etkileyen Kolin Maden Şirketinin sahaları ve fabrikası var. Bu fabrika (Karakısık Peletleme Fabrikası) çalıştığı zaman, çevreye bıraktığı toz bulutlarının insanına verdiği zararları, o yörede yaşayan herkes görmekte ve olumsuz etkilenmektedir."HES'ler, JES'ler adı altında yeni çevre talanları yaşanacak"

Basın açıklamasının sonunda Temelli, "Önümüzdeki günlerde Malatya'nın tümünde yeni maden aramaları, taş ve mermer ocakları açılması, sondajlar vurulması, HES'ler, JES'ler yapılması adı altında çevre talanları yaşanacaktır. Bu talana karşı durabilmek için tüm ilçelerde maden ve sondaj çalışmaları önünde eylemler yaparak, kamuoyunu ve yöre halkını aydınlatmak gerektiğine inanıyoruz." dedi. (İLKHA)


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Vaka Sayılarındaki Düşüş Devam Ediyor
Vaka Sayılarındaki Düşüş Devam Ediyor
Hedef 20 Ton Kayısı!
Hedef 20 Ton Kayısı!