Dünyanın En Kopleks Haberleşme Ve Bağlantı Teknolojisi Beynimiz
  • Reklam
Uğur Çoşkun

Uğur Çoşkun

Dünyanın En Kopleks Haberleşme Ve Bağlantı Teknolojisi Beynimiz

24 Aralık 2020 - 19:59

Merhaba internet ve akilli telefonların hayatımızın birer parçası olduğu günümüzde artık haberleşme o kadar gelişmiş durumdaki en uzak kıtalara dahi bugün bir kaç saniyede ulaşabiliyoruz. Aslında yakın tarihe baktığımızda,çok değil daha 20 yıl öncesini hatırlarsak artık günümüz teknolojisinin geldiği yeri ve hızını da görmüş olacağız. Yüzyılımızın iletişim mucizesi sayabileceğimiz internet, birbirlerine bilgisayarla bağlı sayısız kullanıcının, kablolar yoluyla anında haberleşmesine imkan sağlayan bir sistemdir. Akılı telefon veya bilgisayarınızdan yolladığınız mesaj şifrelendikten sonra, ayrı bir dile çevrilerek karşı taraftaki alıcının bilgisayarına kablolar üzerinden elektrik yoluyla iletilir. Siz de dünyanın her yerinden gelen bu mesajları taşıyan kablolarla, bulunduğunuz yerden tüm bilgileri inceleyebilir, her birine hakim olabilir ve her birini yönlendirebilirsiniz.
Ancak gelişen bu teknoloji İnsan beyni ile kıyaslandığında çok ilkel kalmaktan öteye geçememektedir.
Beyninizde vücudunuzun 250.000 mm2’lik kısmını kaplayan 100 milyardan fazla sinir hücresini, internet üzerinden sürekli iletişim halindeki bilgisayarlar gibi kullanır.
John Horgan’ın Bilimin Sonu adlı kitabında da ifade ettiği gibi “İnternet gibi bir sistem bile beyinle karşılaştırıldığında kıyas edilmeyecek derecede önemsiz ve cüzidir.”(1) Çünkü 100 milyardan fazla sinir hücresinin her biri 100.000 kadar bağlantıya sahiptir.(2) Her saniye trilyonlarca elektrik sinyali nöronların arasında saatte 400 km hızla ilerler; labirent benzeri karmaşık yollarda gezip dolaşır.(3)

Beynimizde günümüz teknolojisinde yaşanan bağlantı sorunları asla olmaz,elektrik kesilmez, çalışanlar izin kullanmaz, kısacası teknoloji diyerek anlattığımız akıllı telefonlar,süper bilgisayarlar, ve kablosuz internet sürekli bakımları yapılıp,kontrol altında tutulurken, Beynimiz şuan mevcut dünyadaki bütün bağlantılardan daha fazla haberleşme yaptığı halde,bu işlemler sırasında asla yorulmaz,hata vermez, bağlantıda gecikme yapmaz,veri tramsferi sırasında çökmeler yaşanmaz.
Yetişkin bir insan beyninde her bir nöron 100.000 kadar sinir uzantısı ile bağlantılıdır. Beynin işleyişindeki ahengi sağlayan bu bağlantıların sayısı 100 trilyon kadardır.
Beyinimizdeki bağlantı işlemleri saniyelik 100'lerce milyar işlem yaparken diğer yandanda vücudumuzdaki 100 trilyon hücremizi her an kontrol etmektedir.
Beynimiz, şuursuz yağ ve proteinlerden oluşan bir et parçasıdır. Dolayısıyla herşeyi beynimizin yaptığını söylemek -ne kadar mükemmel bir yapıya sahip olsa da- yeterli değildir. Beynimize bu görevleri ilham eden ve onu, bunların üstesinden gelebileceği özel tasarımlarla var eden üstün akıl ve ilim sahibi bir Yaratıcı vardır. Bu Yaratıcı hepimizin Rabbi olan Yüce Allah’tır.
Beyin hücreleri Allah’ın ilhamı ile şuur ve akıl gerektiren görevler edinmekte, bunları kusursuzca yerine getirmektedir. Bir ayette Allah yarattıkları üzerindeki hakimiyetini şöyle bildirmektedir:

Gökten yere her işi O evirip düzene koyar… (Secde Suresi, 5)

Dipnotlar
1- - John Horgan, Bilimin Sonu, Gelenek Yayıncılık, İstanbul, 2003, s. 203-204.
2 ve 3- Dr. Sue Davidson, Ben Morgan, Human Body Revealed, Dorling Kindersley Ltd., 2002, s. 10.

YORUMLAR

  • 3 Yorum

Son Yazılar