Barbarlığın Kirli Yüzü İngiltere
  • Reklam
Uğur Çoşkun

Uğur Çoşkun

Barbarlığın Kirli Yüzü İngiltere

15 Şubat 2021 - 22:24

Geride bıraktığımız yüzyıl Üç kıtaya adalet dağıtan Osmanlı İmparatorluğu'nun yıkılmasına şahitlik etti. Sadece Osmanlı değil Osmanlı ile beraber Ortadoğudaki Islâm Medeniyeti de çorap söküğü gibi dağıldı.

Osmanlıdan kopartılan islam coğrafyası, sınırların değişmesi ile islam birliği fikri ve kardeşlik anlayışı da büyük ölçüde değişmiş oldu. Yapay sınırlar ile ayrıştırılan mezheplere bölünmüş kendi arasında birlik kuramayan, savaşın şiddetin durmadığı sentetik darbeler ile kontrol altında tutulan kendi kararlarını Batının verdiği uydu bir bölgeye döndürülmüş oldu.
Sistematik bilinçli bir müdahale olmadan Yıkılması imkansız olan Osmanlı, ingiliz oyunları ile dağılıp parçalanmış oldu.
Üstelik sadece Osmanlı ile de sınırlı kalınmayıp İngilizleri tehdit eden Rusya, ideolojik devrimler ile bertaraf edilmiş oldu.
 Alman'ya ise yoğun propagan da ile ikinci Dünya savaşında yerle bir edildi.
Kuşkusuz İngiltere geçtiğimiz yüzyılda kendisine rakip gördüğü üç büyük imparatorluk'tan kurtulup Dünya devi olmuştu.
Osmanlı tarihinin son dönemlerine baktığımız da ise koordineli bir elin Osmanlıyı ele geçirip darbeler,ayaklanmalar, siyasi entrikalar ile gayet ciddi düzenli olarak çöküşünü hazırladığını görürüz.
Kısaca Osmanlı imparatorluğundaki tarihi olaylara değinecek olursak ;

"1876 Abdul-aziz Hanin şehit edilip darbe yapılmasından, 31 Mart vakasına, 93 Harbinde Osmanlı'da görev yapan Ingiliz subaylar ve bu subaylar yüzünden Osmanlının 93 Harbini kaybetmesine, 1808 yeniçeri ayaklanmasından,  On iki Milyon ingiliz altını tutarı parayı verdiğimiz halde İngilizlerin Üç Gemimizi Gas edip iade etmemesine, Çanakkale ve Birinci Dünya Savaşlarını Organize eden İngilterenin Osmanlıyı işgale kalkmasından,
23 Ocak 1913'te İttihat ve Terakki Cemiyetinin Enver ve Talat Paşalar ile Bağ-ı Ali-yi basıp askeri darbe ile hükümeti devirmesine,
1882' de İngilterenin Mısırı işgalinden, 
İngiliz Casus T.E.Lawrence'ların arapları kışkırtmasına, Osmanlı' yı kendi şahsi menfaatleri için satan hainlerden, Yed-i Düvel-i karşımıza diken Ingiltereye kadar yaşanan her olay çok iyi hatırlanmalı, analiz edilmeli,ve tüm bu olayları 'koordine eden Gizli Aklı ' artık görmemiz önemlidir. "

Bugün mezhep çatışmaları yüzünden kendi kardeşlerini  "din düşmanı " olarak görenler Yüz yıl önce yaşananlara bakarak nasıl bir oyun oynandığını görmelidirler.
Aslında farkında olmadan ingilterede, 'Chatham house'  yada diğer ingiliz düşünce kuruluşları tarafından, şekillendirilen projeleri uyguladıklarını bilmelidirler.

İslâm coğrafyası bu projeler yüzünden yaklaşık 150 yıldır savaşların,darbelerin,sefaletin içinde yaşamaktadır.

Elbetteki bu karanlık planları de-şifre edip yok edecek olanlarda müslümanlardır.
Bugün islam coğrafyasının genelinde iç savaşlar, darbeler , acı göz yaşı ve zulüm vardır.
Bunun tek çözümü ise Müslümanların derhal birleşmesi ve kardeş olmalarıdır. Tabiki bu birlik siyasi değil kardeşlik üzerine olmalıdır.
Türkiye önderliğinde Türk İslam Birliğinin derhal kurulması ve bölge ülkelerinin bu birliğe katılmaları son derece önemlidir.
Hep beraber Müslüman kardeşlerimizin arasını bulalım. Birbirinin camisinde namaz kılmayan, selamlaşmayan, birbirinin yazdığı kitabı okumayan, ufak bir fikir farklılığı nedeniyle kardeşine düşman kesilen Müslümanların arasını bulalım. Bu gibi yapay ayrımlar kalksın.
Çünkü Müslümanlar kardeştir.

İslâm cografyasında kanın göz yaşının, savaşın durması için  'Gerçek Düşmanı tespit etmeli ' ve buna göre mücadele edilmelidir.
Şurası da açıktır ki İngiltere ve Amerikanın planları manen çürütülmedikçe islam coğrafyasındaki savaşlarda durmayacaktır.

Yüce Rabbimiz Kur-an Kerimde bize söyle seslenmektedir;

Allah´ın ipine hepiniz sımsıkı sarılın. Dağılıp ayrılmayın. Ve Allah´ın sizin üzerinizdeki nimetini hatırlayın. Hani siz düşmanlar idiniz. O, kalplerinizin arasını uzlaştırıp-ısındırdı ve siz O´nun nimetiyle kardeşler olarak sabahladınız. Yine siz, tam ateş çukurunun kıyısındayken, oradan sizi kurtardı. Umulur ki hidayete erersiniz diye, Allah, size ayetlerini böyle açıklar. 

(Âl-i İmrân 3:103)

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar