RUHUN TINISI
 • Reklam
Şeyma Nur Kaya

Şeyma Nur Kaya

Şeyma Nur Kaya

RUHUN TINISI

12 Mart 2022 - 23:51

Nedir bu başlığın altındaki mana? Neyi isteriz en çok? Neye dayarız göğsümüzü? İnsan alıp başını gitmek istiyor tek başına istediği ülkeye, şehre, gönüle.. Kabul şartı olmaksızın. Ben en çok bir uçurum istiyorum. Ayağımın altında olan hayatı çevirmek, ruhuma dayanmış çığlıkları atmak, yarım kalan her şeye güle güle demek, yaşamımın vuku bulması, her şey için.. Özlemek. Sahi nedir sizin için özlemek? Elinden uçunca mı doğruluğuna olan inanç? Sevdikçe eksilen birisinin ilk halleri? Eskidikçe güzelleşen bir çehre? Sarıldıkça çırpınan bir kuş? Yuttuğun cümleleri sana bağır çağır haykıran o kişi? Anne? Baba? Çocuk? Melek?

 

Ne çok soru işareti var hayatımızda. Tabi ne kadarını kaldırabiliyoruz orası meşru. Koştukça koştuğumuz bu uğur ne kadar çetin orası da başka çetrefilli bir us gezisi. Ama insanilikten uzaklaştıkça hepsi can yakacak, yarı yolda bırakacak, tökezletecek. Doğru olanlara da bunlar olmayacak mı sanarız? Olur ama elbet kazanırlar elbet.

 

Büyük bir sağırlık hayal ediyorsun. Uzunca bir müddet sürüyor ve bu sefer de sesleri özlüyorsun. İnsanoğlu kaybettiğinin esiri değil midir? O yüzden gidenler hep en şanslı kalanlarsa yarım. Bir şarkı dinliyorsun içinde biriktirdiklerini gırtlağına kadar getirip daha derin bir güçle yutmanı sağlayan. Acı çoğalır mı sandınız? Azalır. Zamanını beklersin haykırmak için. O zaman ki suskunluğunun ilerideki çığlıklarında anlam bulması için. Bir bebeğin ilk ağlayışını tüm merak ve içtenlikleriyle bekleyenlere bir ferahlık olduğu gibi yüreğin titremesi için. Bu sızı dinmiyor, demişti. Sadece dedi. Kalbimi tırmalayıp sindi bir köşeye. Ağır ağır hayatıma kattı kendisini. Yapılan tüm fedakarlıklar hiç oldu bir anda. Güzel anılarda kötü anılarda. Silindi hafızalardan en sevilen. Nankörlük bir kere daha su yüzüne çıktı. Soğuk çehresiyle intikam dolu bir gülüş takındı sonrası ise bir boşluk, kalp sıkışması. Yuttuklarında acı diner mi sandın? Ben söyleyince hemen de inandın yani? Acı dinmez sadece alışırsın, daha da güçlenirsin. Gerisi ise daha az güvenmek, kendine sinmek… 24 Mart 2020’de ki o kıza.

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • Eda Erol
  6 ay önce
  Canım dostum, kardeşim böyle güzel bir yazıyı yazman birçok duygumuza tercüman oldu. Güzel kalbinin, naifliğinin, yeteneğinin yazına da yansıması isabet olmuş. Sen yaz bizde düşüncelere, huzura dalalım
 • Şeyma Nur Kaya
  5 ay önce
  Canımıniçisin
 • Şefika Leyla
  6 ay önce
  \"O zaman ki suskunluğunun ilerideki çığlıklarında anlam bulması için\" diyorsunuz ya kimbilir belki de mutluluğunda veya idrakinde anlam bulması temennisiyle yolunuz açık olsun, tebrikler

Son Yazılar