• Reklam
OKUL ÖNCESİNDE TEKNOLOJİ KULLANIMI
Neşe Özel

Neşe Özel

Neşe Özel

OKUL ÖNCESİNDE TEKNOLOJİ KULLANIMI

28 Ocak 2021 - 21:23

Teknoloji günümüzde hayatımızın bir parçası haline gelmiştir. Üstelik yeni gelen nesiller sanki doğuştan teknolojiyi bilerek gelmektedir. Genellikle de televizyon, tablet, telefon gibi teknolojik araçlara yoğun ilgileri vardır. Çocuklara hangi yaşta, ne kadar süreyle bu konuda izin verilmesi gerektiği de tartışma konusudur. Bazı uzmanlar, çocukların teknoloji ile mümkün olduğunca geç tanışmalarını doğru bulurken, bazıları ise bunu hayatımızın bir parçası olduğunu kabul etmemizin ve kontrollü bir şekilde çocuklara izin vermemizin gerekliliğini savunmaktadır.

Öncelikle çocuğun teknolojik aletlerin karşısında saatlerce izlemektense, gelişimi için çok daha faydalı olacak oyun ve aktiviteye yönlendirilmeli.. Küçük yaşta saatlerce TV, bilgisayar, tablet izlemenin çocuğun gerek bilinçsel gerek de sosyo-duygusal gelişimine son derece zararlı olduğu artık herkes tarafından biliniyor. Böyle durumlarda çocuklarda içe dönme, göz temasında azalma, yinelenen beden hareketleri gibi özellikler görülebiliyor. Bu yüzden aileler süre konusunda belli bir limit belirlemeleri gerekir. Bunu yaparken de çocuğa bunu başta açıklamalı ve süre bitiminden önce hatırlatmalı .Çocuk zaman kavramını henüz tam olarak anlamasa da bitişe kendini hazırlaması içinde önemlidir.

Bunun yanında en çok dikkat edilmesi gereken şey ise izlediklerinin içeriğidir. Bu yaşta çocuğun ne izlediği konusundaki denetim tamimiyle bir yetişkinde olmalıdır. Elbette çocuğun istekleri de göz ardı edilmemeli, fakat gerekli noktalarda sınır konulmalıdır. Çocuğun gelişimine uygun olmalıdır. Çünkü çocuk yaşına ve gelişimine uygun olmayan şeyler izlediğinde ciddi korkular yaşayabilir. Kaygıları artabilir. Şiddet içerikli davranışlar gösterebilir. İzlediği çizgi film bile olsa yaşına uygun olup olmadığına bakılmalıdır. Çünkü maalesef çocuklar için bile yapılsa da son derece şiddet içerikli çizgi filmler mevcut. Bu tarz şeyleri izleyen bazı çocuklar şiddeti olağan bir şey olarak görebilir ve gördüklerini de taklit ederek arkadaşlarına zarar verebilir. Bu dönemde yani 5-6 yaş arasında gelişimin bir parçası olan bazı korkuları çok ciddi bir şekilde tetikleyebilir. Bu yüzden çocukların izlediklerinin içeriğine dikkat edilmesi son derece önemlidir.

Çocukların okul öncesi dönemde teknoloji kullanımında dikkat edilmesi gerekenler;

***Çocuklar teknoloji ile tanıştırılmalı ancak doğru kullanılmasına önem verilmelidir.

***Teknolojik cihazlarda kullanım alanları önceden belirlenmeli, çocuğun gelişim durumu göz önüne

alınarak programlar ayarlanmalı.

***Çocuğun teknolojik aletler karşısında hareketsiz kalmaması sağlanmalı. Göz sağlığı açısından da

gerekli önemler alınmalı.

***Doğru kullanımıyla birlikte çocuğa fayda sağlayabilen teknoloji, yanlış ve aşırı kullanım ile de

çocuğu asosyalliğe itebilir.

***Çocuğa bilgisayar, televizyon ve tablet gibi kullanmasını (yemek yeme, ödev yapma v.b)ödülü gibi

şartlandırılmamalı.

***Çocuğunuz bilgisayarda, tablette oyun oynamak isterse fazla tepki vermeyin, oyun oynamasına

izin verin. Diğer faaliyetlerini aksatmayacak şekilde belirli bir süre oyun oynamasına izin verilmeli

– Francesc Miralles’ın dediği gibi; “Kontrol edebildiğimiz taktirde teknoloji harikadır’’

YORUMLAR

  • 1 Yorum

Son Yazılar