Sanki biraz bencil miyiz?
  • Reklam
Muhammed Üveys Anıl

Muhammed Üveys Anıl

Muhammed Üveys Anıl

Sanki biraz bencil miyiz?

27 Temmuz 2022 - 22:36

Değerli Okurlar!

Bu yazımda biz insanoğlunun ne kadar bencil olduğuna ve bu kadar bencil olmayıp hayatımızdan ve bazı yaşam şartlarımız dan fedakârlık yapsak yani bencil olmazsak, birlik olsak etrafımızı da düşünsek neler olacağını paylaşmak istedim.

Biliyoruz ki son zamanlarda SMA hasta sayısı bir hayli fazla   Devletimiz Var olsun ve Sağ olsun imkanlar dahilinde katkı sağlamaya çalışıyor.  Tabi sadece SMA hastaları değil bir sürü hastalıkla mücadele eden eli kolu bağlı kalmış çaresiz olan bir çok insan var çevremizde ülkemizde ve dünyada.. Fakat ana mesele şu ki genel anlamda düşünecek olursak toplum olarak çok bencil olduğumuzu düşünüyorum. Örnek   verecek olursak SMA hastaları için sürekli yardım toplanıyor. Biz insanoğulları gider bir akıllı saate 3-4 bin TL veya bir telefona 5-10 bin TL  veyahut otomatik süpürme makinası gibi gereksiz bir ürüne 3-5 bin TL verir ama iş bu ki ihtiyaç sahiplerine veya bizimde öz kardeşimizin, çocuğumuzun başına gelebilecek o çaresizlik içinde bulunan  çocuklara yardım kampanyası olunca "ALLAH Yardımcıları Olsun " deyip geçeriz. Allah aşkına bu yaptığımız doğru mu? Elbette şüphesiz Rabbim yardımcı oluyor ve olmaya devam edecek! Fakat elimizden daha fazlası gelebilecekken bunu yapamamak veya yapmamak biraz bencillik değil mi?

"Keşke" kelimesinin manasını bilir misiniz?

Keşke demek;

Yapabileceğin bir şeyler varken hiçbir şey yapmamak veya yapamamaktır.

Keşke demeyelim..!

Bir düşünelim dostlar ya bizim çocuğumuz o durumda olsaydı ( Rabbim kimseyi böyle ağır bir imtihana tabii tutmaz inşallah) ne yapardık?

O çaresizlik, o korku, o üzüntü ile yaşanır mı?

İşte insanoğlu başına gelmediği müddetçe asla anlayamaz hiçbir şeyi..

Toplumda iyilik sever hayır sahibi çok insanımız var şükürler olsun ve onlar bitmesin.. Nacizane yetkililere bir tavsiyemiz de şu ki Devletimizin belli bir Bakanlığı tarafından bir birim oluşturulsun ister Çalışma Bakanlığı ister Hazine ve Maliye Bakanlığı ister Sağlık Bakanlığı tarafından kurulan bir birim tarafından,  Türkiye'nin 86 milyonluk nüfusu içerisinde 2020 yılında 29 milyon çalışan vardı şimdi ise nereden bakarsanız  en az 30 milyon çalışan var ve devlet bu çalışanlardan SMA hastaları için isteğe bağlı vergi veya bağış olarak mı toplanır bilemiyorum ama 30 milyon insandan 1 TL aylık kesinti yapılsa aylık 30 milyon TL çaresizlik içerisinde olan hem evlatlara hem de ana babalara bir umut ışığı olabilir veya 30 milyon insan her ay maaştan 5 er TL SMA hastaları için kesinti olsa 1.5 milyar TL yapar 5 TL kimseyi etkilemez ama bizden alınacak o 5 TL bazı insanlara öyle bir umut olabilir ki biz bilemeyiz işte onu gidip direk ailelere sorup birinci ağızdan duyup yaşamamız lazım.. 

İnsanoğlunun genetiğinde vardır bu bir şeyi kaybetmeden veya bir olay başımıza gelmeden  anlayamıyoruz Rabbim kimsenin başına vermesin ama kolay değil’

"Gerçekten doğru kolay değil, evet ya öyle, bence de haklı vs vs gibi cevapları hafızanızdan silin her geçen gün umutlar tükenmeye doğru gidiyor elimizi vicdanımıza koyup hep bana demeden çaresizliğe umut olmak için bir şeyler yapmalıyız ve bunu hemen yapmalıyız .Allah rızası için elimizden ne geliyorsa yapalım karınca misali safimizi belli edelim Hz. İbrahim’e su taşıyan kuşlar gibi elimizden ne geliyorsa o kadarını yapalım Allah bize mal mülk veriyorsa kolay kolay yemeyelim bununda hesabı var. Yarın bir gün bu dünyadan göç edince o verilen rızıkları verilen malları mülkleri nerelerde harcadığımızın hesabı sorulacaktır. Din kardeşi dediğimiz insanlara neden yardım eli uzatmadığımız sorulduğunda ne cevap verebileceğiz?

Diyeceğim o ki geç kalmayalım elimizden ne geliyorsa yapmaya başlayalım...

Nacizane tavsiyem empati kurup gereksiz yere harcama yaparken bunları da göz önünde bulundurabiliriz.

 Unutmayalım ki yarınımızın garantisi yok ve bizim başımıza gelmeyeceğinin de garantisi yok...

Hepimizin birilerine umut ışığı olması dileğiyle…


#umutherzamanvar

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar