KENDİNİZ İÇİN NE YAPIYORSUNUZ?
Kişisel Gelişim Uzmanı Şule Kaya

Kişisel Gelişim Uzmanı Şule Kaya

KENDİNİZ İÇİN NE YAPIYORSUNUZ?

18 Nisan 2021 - 13:14

‘‘Öncelik sensin, önce sensin, senden daha değerli daha önemli bir şey yok.’’

‘‘Sen varsan her şey eksik, sen varsan her şey tamam.’’

‘‘Senden bir tane daha yok, o yüzden sen özelsin, bir tanesin.’’ Gibi sözlere eminim yabancı değilsiniz. Bu sözler doğru olmakla birlikte, salt doğru kabul edebileceğimiz sözler değildir; çünkü eksiktir.

Bizler insan olarak önemliyiz ve de değerliyiz. Fakat ne ölçüde, ne boyutta ve ne sınırda değerliyiz? Bunları çok iyi bilmek ve çok iyi ayırt edebilmek gerekiyor.

Kendimize önceliği neden vermemiz hususuna, uçaklardaki anons örneğini verebiliriz. Uçaklarda ‘‘oksijen maskesini önce kendinize, sonra çocuğunuza takınız’’ şeklinde bir anons yapılır. Bu da hayatta şu şekilde yorumlanabilir:

Eğer siz sağlıklıysanız, çocuğa da sağlık anlamında ve onun sağlığı anlamında bir faydanız dokunabilir. Eğer siz hayattaysanız, çocuğunuza da bu anlamda yardımcı olabilir ve onun yaşamını sürdürebilmesi için yardımcı olabilirsiniz. Bu açıdan önceliği kendimize vermemiz gerekir.

 

Tabii bir çok hususta olduğu gibi, bu hususu da yeteri ve doğru şekilde anlayamadığımız için sorunlar yaşamaya devam ediyoruz. Bu sebeple sınırları aşma boyutuna giderek bazı şeyler gerçek yerini bulamıyor ve farklı mecralara doğru gidebiliyor.

‘‘Kendiniz için ne yapıyorsunuz?’’ sorusuyla, aslında bu ayrımın farkında olmak ve bu ayrımı doğru yapabilmek adına bir yazı hazırlamayı amaçladım. Kendimiz için bir şeyler yapmak, kendimizi yok saymayarak sorumluluklarımızı yerine getirmemiz demektir. Kendimize ego anlamında değil, bunu eğitim, ilim, gelişim vs. anlamında değerlendirebilmektir. Kendimizi üstün görmek anlamında değil de, bilgi ve ahlakın birlikte harmanlandığı bir kimlik ve kişilik durumuyla önceliği kendimize vermek gerekir.

Çünkü kendimizi eğitirsek çocuğumuzu eğitebiliriz. Bireyden çıkan bu ışık, gün gelir toplumu aydınlatan bir ışık kaynağına dönüşür.

Yola kendinizden çıkarsanız, eninde sonunda dönüp dolaşacağınız yer yine kendiniz olacaktır. Bu süreç içindeki gelişim ve değişim adımlarınız, sizi dönüştürecek güce ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

Kendimizi nasıl eğitebiliriz? Kendimizi değil, ruhumuzu dinleyerek… Kendimizi dinleyerek istediklerimizi, ruhumuzu dinleyerek ihtiyaçlarımızı ortaya çıkarırız. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar