KELİMELERİN HAYATIMIZDAKİ ETKİSİ
  • Reklam
Kişisel Gelişim Uzmanı Şule Kaya

Kişisel Gelişim Uzmanı Şule Kaya

KELİMELERİN HAYATIMIZDAKİ ETKİSİ

17 Haziran 2021 - 20:58

Kişisel Gelişimde düşünce-duygu- davranış bağlantısı vardır.  İnsan hayatındaki olumlu yada olumsuz her şey,  bu üçlü üzerine kuruludur. Fakat bunun öncesinde kelimelerimiz, niyetimiz ve tüm bunlarla inşa ettiğimiz bakış açımız mevcuttur.

Kelimeler, hayatımızda çok önemli bir yere ve etkiye sahiptir.  Çünkü insanın bilinçaltı kelimelerle oluşur.  Bilinçaltının bir filtresi, bir akıl süzgeci olmadığı için,  duymuş olduğu her şeyi doğru olarak kabul eder ve düşüncelerini,  duygularını ve davranışlarını da bu yönde etkiler.

Kelimelerin yaşayacaklarımız üzerinde de çok büyük etkisi var dersek,  abartmış olmayız. Bu, kadere müdahil yetkimiz olduğu olarak algılanmamalı.  Ne yaşamamız gerekiyorsa onu yaşarken; duygu, bakış açısı gibi bizim esas gücümüz olan desteklerimiz hususunda daha güçlü olmamıza, hayat mücadelesinde sağlam durmamıza yardımcı olur.  

"İnsanın fikri neyse, zikri de odur" atasözümüz de olduğu gibi,  bazen tersi de mümkündür.  Dile getirdiğimiz her şey düşüncemize, düşüncelerimiz ise hayatımıza dönüşebilir. 

İşte burada kelimelerin gücü devreye giriyor.  Kimsenin hayatında sihirli bir değnek yok. Ama kelimelerin gücünü farkettiğimiz anda, hayatımız üzerindeki gücünü anlamaya başladığımızda sihirli değnek etkisi yaşayacağımızı bilmemiz gerekir. 

Atasözlerimizden biri de şudur; birine kırk gün deli derseniz deli olur.

Sebebi ise, bilinçaltının bu şekilde çalışıyor olmasıdır.  Kendinize ne söylüyorsanız yada başkaları ile ilgili nasıl kelimeler kullanıyorsanız,  bu sizin gerçeğinize dönüşür.  Çünkü bir süre sonra buna inanmaya başlarsınız.  Zihin, inançla çalışır.  Neye inanıyorsak onu kabul ediyoruz, neyi kabul ediyorsak odaklanıyoruz ve o yönde bilinçli yada bilinçsiz bir çaba sarfediyoruz.  En sonunda da "aklıma gelen başıma geldi " diyoruz. 

Kelimeleriniz değiştiğinde,  hayatınızın da değişeceğini göreceksiniz.  Bunun bir süreç olduğunu unutmadan,  acele etmeden devam etmek ise gerçekleşmesi için elzemdir.  

Bilinçaltı nasıl ki ha deyince oluşmuyorsa,  yeni bir sistemin inşası için de bir zamana ihtiyaç vardır.  

İstediğimiz değişim,  öncelikle mevcut olan bilinçaltı programımızın değişimi ile başlar. Bunun için ilk adım,  kelimeleri değiştirmekle başlamaktır. 

Kelimeler değiştiğinde bakış açısı da değişir. 

Kelimeler değiştiğinde niyet de değişir. 

Kelimeler değiştiğinde düşünceler ve duygular da değişir. 

Tüm bunlara bağlı olarak davranışlar ve sonuçlar da değişir. 

Gün içinde kullandığınız kelimeleri akşam not alın. Ne  kadarı olumlu, ne kadarı olumsuz; böylece  tesbit etmiş olacaksınız.

Her gün,  olumsuz kelimelerinizi değiştirerek bunları hayatınızda kullanmaya başlayın ve bu uygulamaya 21 gün boyunca devam edin.  Bu süreç sonunda değişimler başlayacak ve uygulamaya devam ettiğiniz sürece bu değişimi yeni bir bilinçaltı programı halinde yeniden oluşturacaksınız. 

Kelimelerinizi değiştirin, hayatınız değişsin...

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar