• Reklam
İLERLEMEK İÇİN BAZEN DURMAK GEREKİR
Kişisel Gelişim Uzmanı Şule Kaya

Kişisel Gelişim Uzmanı Şule Kaya

İLERLEMEK İÇİN BAZEN DURMAK GEREKİR

24 Ağustos 2021 - 22:04

Zihnimizde var olan belli kalıplarımız var ve bunlar zamanla hayattaki ölçülerimiz haline dönüşüyor. 

Başarı,  mutluluk,  iyilik, güzellik, olumluluk hali vs. vs. düşüncelerimizde sınırlı bir şekilde yer bulabiliyor. 

Başarıyı,  mutluluğu süreklilik arz eden bir olumluluk hali olarak düşünüyoruz ve eğer böyle olursa bizi ileriye taşıyacağına inanıyoruz. 

Diğer tüm düşüncelerimiz için de aynı şey geçerlidir.  Ama durum bazen böyle olmayabiliyor. Çünkü ilerleyebilmek ve bu düşüncelerimizin de bizi ileriye taşıyabilmesi için bazen durabilmek gerekiyor. 

Bazen öyle bir güç,  öyle bir inanç,  öyle bir enerji taşırız ki içimizde,  tüm bunlarla her şeyi başaracağımıza olan inancımız tam ve bütün halinde hayata yansır. Sadece bunlarla bir şeyler yapamayacağımıza, içinde bulunduğumuz şartların, zamanın buna müsait olmadığına karar verdiğimizde ise küçük yada büyük çaplı hayal kırıklığı ve motivasyon kaybı yaşayabiliriz. 

Aslında ben bunları istenilen duruma ulaşmanın henüz vakti gelmedi diye düşünmekten ziyade, kişilerin buna hazır olup olmadığı ile ilgili olduğunu düşünürüm.  Eğer siz hazır değilseniz, ne gelirse,  hangi fırsat çıkarsa çıksın, hem en iyi şekilde değerlendiremeyeceksiniz  hem de hakkını veremeyeceksiniz. 

Yola çıkana yol açılır diye bir söz vardır.  Sadece yola çıkmak ve yolda bulunmak değildir mesele; bir şeyler olsun istiyor ve bir şeyler hep eksik kalıyor yada istediklerim olmuyor diyorsanız,  bu durum ne sizinle  ne dr şartlarla ilgili değildir.  

Yola çıktınız diyelim. Hem yolda ilerleyebilmek, hem de yolda karşılaştığınız zorluklarla mücadele etmek çok zor olabilir. Bu da zamanla yorgunluğa ve tükenmişliğe neden olabiliyor.

Bir şekilde engellendiğinizi düşünüyorsanız, maddi yada içsel kaynaklarınızdan birinin eksikliğinden dolayı ilerleyemediğinizi düşünüyorsanız bir de  şöyle  bakın olaya;

İlerlemenizi engelleyen süreci  kendinizi yetiştirmekle değerlendirebilirsiniz. Hem zamanı verimli şekilde değerlendirmiş olursunuz, hem de tüm bunları takıntı haline getirmediğiniz için hedefe odaklanırsınız.

Sürekli ilerlemek bizi ileriye taşımaz.  Bazen durmak gerekir. Bu durakları engel olarak değil,  mola gibi değerlendirmek gerekir. Çünkü dinlenmek temel bir ihtiyaçtır.

Bu molalar çıkacağımız basamakları,  yokuşları,  dağları geçebilmek için gereken gücü ve enerjiyi bize sağlayacaktır. 

Önemli olan yerinizde saymamanızdır. Çünkü yerinde sayanlar, yürüyenlerden daha çok gürültü çıkarırlar. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar