EGO İLE KENDİNE DEĞER VERMEK ARASINDAKİ FARK
Kişisel Gelişim Uzmanı Şule Kaya

Kişisel Gelişim Uzmanı Şule Kaya

EGO İLE KENDİNE DEĞER VERMEK ARASINDAKİ FARK

05 Şubat 2021 - 21:16

Her insanın diline pelesenk olmuş kelimeler var. Bunlardan bazıları da ego, enaniyet,  kibir, bencillik vs. Bazı kavramları karıştırdığımız gibi , aynı karışıklığı burada da yaşıyoruz.  Bilinçaltımız  ifade  etmek istediğimizi değil, kelimenin gerçek anlamını algılar ve hayatımızı da bu yönde etkiler. Kendini sevmek ve kendine değer vermekle, egoist ve narsist olmak çoğunlukla karıştırılıyor.  Halbuki bu ikisi aynı  kavramlar değil. Eğer bu ince çizgiyi doğru kavrarsak  hem başarılı,  hem mutlu oluyoruz, buna bağlı olarak  farkındalığımız geliştiği için de olayları başka bir perspektifle değerlendirmeye başlıyoruz.  Dolayısıyla kendimizi tanımaya başlıyoruz. 

Bir çok danışanımın  söylediği bir şey var:
" Ben kişilik olarak kendimi seviyorum,  kendimi bu anlamda önemli ve değerli buluyorum. Fakat aynadaki kendimi sevmiyorum." Bizler sadece bedenimizden ibaret değiliz.  Bununla beraber bir zihne ve bir ruha sahibiz.  Zihnimizdekiler beden ve ruh dünyamızı, bedenimizde oluşan duygular zihnimizi ve ruh dünyamızı etkiler ve birbiriyle etkileşen bir döngü oluşturur. Yani beden, zihin ve ruh birlikte hareket eder. O yüzden kendinizi sadece görüntüden ibaret yada aynada gördüğünüzden ibaret sayarsanız,  hata edersiniz. Kendini sevmek;  beden, zihin ve ruh bütünlüğünde kendinizi kabul etmenizdir.  Ki böylece kendinizi tanıyabilesiniz. Kendini tanımış insan, mutlu insandır.
Kendini tanımış insan,  kendinin en yakın arkadaşıdır. Bu elzem bir durumdur, çünkü hayat yolculuğumuz boyunca en uzun yolculuk,  kendimiz ile yapacağımız yolculuktur. Dolayısıyla  böyle bir ayrım yapmaktan ziyade, eksiklerimizi ve zaaflarımızı tespit edip, onları yenileme ve onarma yoluna gitmek,  onları güçlendirmek daha yararlı olacaktır.
Ego denilince bir çok insan, "ben" yerine "biz " demeyi önerir.  Benim şahsi düşüncem ise şudur:
Eğer  bir insan "ben" olamadıysa,  yani olması gereken kişiye ve kişiliğe ulaşamadıysa,  kendini tanımamış, belki kendisiyle hiç tanışmamış,  karakter ve kişiliği olgunlaşmamış,  yaratılış kamilliğine ulaşamamış ise, ne yazık ki "biz" olmayı da başaramıyor ve bu kavramın hakkını verir bir yaşam sürdüremiyor. 
"Ben, ben, ben" demekle, "ben de varım " demek arasında çok büyük bir fark var. Buradaki tek merkez siz olmuyorsunuz. Hayatınızda kendinize de yer açmış oluyorsunuz. Böylelikle  kendinize de zaman ayırıyor ve önem veriyorsunuz.
Toplumlar bireylerden oluşuyorsa,  her bireyin sağlam bir benliğe sahip olması gerekiyor ki, bir araya gelindiğinde özlediğimiz,  keşkelerle yâd ettiğimiz  "biz" e ulaşabilelim. 
Biz olmak büyük bir sorumluluktur ve bunu yolu da  sağlam bir ben olmaktan geçer. Kullanılan kelimeler, hayatımızı tahmin edemeyeceğimiz şekilde etkiler.  Danışmanlık hayatımızın neredeyse tamamını  kavramları karıştırmamak üzerine  çabalamış  ve kendini buna adamış biri olarak, kelimelerin değiştiğinde  insan hayatının  nasıl değiştiğine  her daim şahit oluyorum. Kelimeler bakış açısını,  bakış açısı ise hayatı değiştirmekte oldukça etkilidir. Siz değişince,  hayatınızda değişir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar