• Reklam
Kuşak Çatışmaları
Eğitim Danışmanı Burak Çalışkan

Eğitim Danışmanı Burak Çalışkan

Kuşak Çatışmaları

03 Ekim 2021 - 12:48

Son dönemlerde kuşak çatışmaları konusu, sıklıkla gündemde ve hayatımızın içinde yer alıyor. X, Y, Z kuşakları ön planda yavaş yavaş dünya yönetimi Y kuşağına doğru geçiyor. Yönetim derken siyasi veya ideolojik bir durumdan bahsetmiyorum.

    Şu an Z kuşağına olumlu manada çılgınca bakılıyor. Bir eğitimci olarak şunu söylemeliyim ki ben bu kadar iyi niyetli göremiyorum. Bu sözlerim yanlış anlaşılmasın lütfen. Amacım geleceğimiz olan Z kuşağını girdiği bu girdaptan çıkarabilmek, en azından sonraki nesil olan "Alfaların" aynı problemlerle yetismesini engellemek.    

    Kuşaklar arasindaki bu çatışmalara olumsuz yönde bakmamak da gerekiyor. Çatışmalar, olumlu şeyler de doğurur. 1980 doğumlu ve sonra doğumlu kişiler "dijital yerli" olarak adlandırılıyor. 1980 ve sonrasına üç kuşak sığıyor ve ortak noktaları  göçmen değil de yeri olmaları. Özellikle Y kuşağındaki ebeveynler, çocuklarının teknoloji ile iç içe olmasını olumlu karşılayıp ‘’teknoloji çağındayız’’ diyorlar. Fakat Z kuşak ve Alfalar; muhakeme yeteneği, kriz yönetimi, öz güven problemleri VS. Gibi bir çok sorunla yetisiyorlar.

     Alfaları bu tür problemlerden kurtarmamiz için geç değil. Biz  dijital yerliler olarak, kendi yarattığımız engelleri ortadan kaldırmamız gerekiyor. Bu da sen ve benle değil toplumsal bilinçle olmalı. Z kuşağının toplumsal yetiştirilme tarzıyla ilgili bir durum bu. Belki de böyle olması planlanıyor bunu bilmek oldukca zor ve bunu iddia etmek komplo teoresinden öteye geçmeyedebilir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar