Sindirim bozuklukları
  • Reklam
Dyt Dilara Yıldız

Dyt Dilara Yıldız

Sindirim bozuklukları

08 Ocak 2022 - 18:12

Sindirim bozuklukları:

Karın ağrısı, şişkinlik, kabızlık sorunu yaşıyorsanız yaşam tarzınızı gözden geçirmenizde yarar var. Yanlış beslenme alışkanlıkları, hareketsizlik, stres, psikolojik faktörler sindirim sisteminizin düzenini bozuyor olabilir. 

9 adımda kabızlığa son:

1) Besinleri iyice çiğneyerek, acele etmeden tüketmelisiniz. Böylece iyi bir sindirimi başlatmış olacaksınız.

2) Beslenmenizde bol posa içeren besinlere daha çok yer ayırmalısınız. Sağlığınız için her gün ortalama 20-25 gr posa tüketmeniz gerekiyor. Sebze, meyve tüketimini artırmalı; salata tüketimine özen göstermelisiniz.

3) Yoğurt, barsak florasını korumada oldukça etkilidir. İçerdiği probiyotikler sayesinde sağlığınız için oldukça yararlı bir besindir.

4) Kefir tüketin. Çünkü süper prebiyotik bir besin olan kefir hem sindirimi düzenliyor hem de bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

5) Günde 2 lt su tüketmelisiniz. Bedeninizin %60-65 inin sulardan oluştuğunu ve su içmenin sindirim sisteminizin sağlığı için de çok önemli olduğunu unutmayın.

6) Doğal mineralli su tüketerek, hazımsızlık sorununun önüne geçebilirsiniz. 

 7) Stresten uzak durmaya çalışın çünkü psikolojik faktörler de sindirimini etkileyebiliyor. Daha sakin ve huzurlu bir yaşam tarzını benimsemelisiniz.

8) Oturarak çalışma şartları ne yazık ki sindirim sistemi problemlerine davetiye çıkarıyor. Bu nedenle çalışmanıza zaman zaman ara vermeli, ofisinizde veya iş yerinizde kısa bir gezinti yapmalısınız. İmkanınız varsa öğlen aralarında ya da iş çıkışında yürüyüş yapmayı alışkanlık haline getirmelisiniz.

9) Tuvalet ihtiyacınızı ertelemeyin ve düzenli barsak alışkanlığı sağlamaya çalışın.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar