• Reklam
Bayramı Daha Sağlıklı Geçirmek İçin Beslenme Tüyoları
Dyt Dilara Yıldız

Dyt Dilara Yıldız

Bayramı Daha Sağlıklı Geçirmek İçin Beslenme Tüyoları

19 Temmuz 2021 - 17:04

**Taze etin sindirimi hem normal ete göre, hem de diğer besinlere göre daha zor olduğundan, mide-barsak rahatsızlığınız varsa özellikle kurban bayramında beslenmenize dikkat etmenizde yarar var. 

Yeni kesilmiş hayvan eti sert olduğundan, sindirim problemleri yaşamanıza neden olabilir. Bu nedenle eti kesildikten sonra hemen tüketmek yerine buzdolabında birkaç gün beklettikten sonra tüketmeniz çok daha doğru olacaktır. 

**Kırmızı etin doymuş yağ ve kolesterol içeriğinin yüksek olduğunu ve aşırı tüketiminin sağlığınıza zarar vereceğini, kalp-damar sağlığınızı etkileyeceğini unutmayın. Kesinlikle kızartma, kavurma gibi et tüketimi sağlığınız için son derece zararlıdır. Bunun yerine uygun pişirme yöntemleriyle, örneğin ızgarada ya da haşlama olarak et tüketmeniz çok daha doğru olacaktır. İsterseniz sebzelerle birlikte pişirebilirsiniz bu yöntem de sağlığınız için uygundur, ancak tabi ki porsiyon kontrolüne dikkat edip, ölçüyü kaçırmamalısınız. 

**Sindirimi kolaylaştırmak adına etin yanında mutlaka salata tüketimine özen gösterin. Salata olmasa bile yeşillikler, domates gibi söğüş olarak sebze tüketimine dikkat edin. 

**Hazımsızlık problemi yaşamak istemiyorsanız bayramda da limonlu su içmeyi veya maden suyu tüketmeyi ihmal etmeyin.

 **Günlük en az 8-10 bardak su içmelisiniz. Aralarda Türk kahvesi içebilirsiniz. **Aşırı çikolata, tatlı tüketimi de sindiriminizi zorlaştıracaktır; ayrıca istenmeyen kilo alımına ve sonrasında da ne yazik ki moralinizin bozulmasına sebep olacaktır. 

**Tatlı ihtiyacınızı mümkünse sütlü tatlı, sade dondurma veya meyvelerden yana kullanın.. Öncesinde ise bol su tüketmeye özen gösterin. 

**Özelikle diyabet, kalp-damar hastalığı, yüksek tansiyon, aşırı kilo probleminiz varsa ayrıca ölçülü beslenmeye dikkat etmelisiniz. **Her zaman olduğu gibi bayramda da sağlıklı beslenin, daima fit, sağlıklı ve güzel kalın. 

İyi bayramlar..

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar