• Reklam
Xiaomi, Apple Geride Bıraktı!

Xiaomi, Apple Geride Bıraktı!

Xiaomi, akıllı telefon pazarında Apple'ı geride bırakarak yüzde 17 pay ve yüzde 83 yıllık büyüme ile ikinci sırada yer aldı.

17 Temmuz 2021 - 11:37

Önde gelen küresel pazar araştırma firması Canalys raporuna göre, Xiaomi, Apple'ı geçerek dünyanın en büyük ikinci akıllı telefon üreticisi oldu. Çinli akıllı telefon üreticisi,  ilk beş şirket arasında en yüksek olan yüzde 83'lük bir büyüme (yıllık) gördü. Xiaomi önemli bir büyüme kaydetmesine rağmen, dünyanın en iyi akıllı telefon üreticisi yine Samsung oldu. 

Güney Koreli teknoloji şirketi, 2021 yılının ikinci çeyreğinde dünya çapında yüzde 19 pazar payına sahip olurkun yıllık yüzde 15 büyüme gösterdi.

Apple, dünya çapında akıllı telefon pazarında yüzde 14'lük bir pazar payı yakalarken, yıllık yüzde bir büyüme ile üçüncü sıraya geriledi. 

OPPO ve Vivo da yüzde 10'luk pazar dilimiyle 4 ve 5'inci sırada yer aldı.

Uzmanlar Xiaomi'nin bu kadar büyümesini Latin Amerika'da yüzde 300, Afrika'da yüzde 150 ve Batı Avrupa'da yüzde 50'den fazla artan sevkiyatlara borçlu olduğunu belirtiyor. Ayrıca sevk edilen akıllı telefonlarının büyük bir kısmının Samsung ve Apple'a kıyasla yüzde 40-75 daha ucuz olduğuna dikkat çekiyor.

Uzmanlar Xiaomi'nin Samsung'u geçerek dünyanın bir numaralı akıllı telefon markası olmasının sürpriz olmayacağını ifade ediyor. (İLKHA)


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bölgenin Sağlık Merkezi Oldu
Bölgenin Sağlık Merkezi Oldu
Arslantepe Höyüğü UNESCO Dünya Mirası Kalıcı Listesi'ne alındı
Arslantepe Höyüğü UNESCO Dünya Mirası Kalıcı Listesi'ne...