• Reklam
Bakan Akar: PKK ve YPG arasında hiçbir fark yok

Bakan Akar: PKK ve YPG arasında hiçbir fark yok

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Malatya’daki 2’nci Ordu Komutanlığını ziyaret etti.

25 Haziran 2021 - 12:13

Ziyarette Bakan Akar’a Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal eşlik etti.


Hudut hattı ve sınır ötesindeki birliklerin komutanlarıyla video konferans yöntemi ile görüşen Bakan Akar ve beraberindeki TSK Komuta Kademesi, sahadaki son duruma ilişkin bilgi aldı, talimatlar verdi. Bakan Akar ve Komutanlar daha sonra karargâhta görevli personelle bir araya geldi."İçimizden hainler temizlendikçe Türk Silahlı Kuvvetlerinin güçlendiğini herkes gördü." diyen Bakan Akar, TSK’nın Cumhuriyet tarihinin en yoğun günlerinden geçtiğini ifade etti. 


24 Temmuz 2015'ten itibaren terörle mücadelede yeni bir sürecin başlatıldığını anımsatan Bakan Akar, "Gerçekleştirilen başarılı operasyonların sonunda 24 Temmuz'dan bugüne kadar 18 bin 220 terörist etkisiz hale getirildi. 1 Ocak'tan itibaren ise bin 366 terörist etkisiz hâle getirildi. Bu mücadele en son terörist etkisiz hâle getirilinceye kadar devam edecek, bundan kimsenin şüphesi olmasın." diye konuştu.


Türkiye'nin faaliyetlerini başta Irak olmak üzere tüm komşularının toprak bütünlüğüne, egemenliği ve sınırlarına saygılı olarak sürdürdüğünü vurgulayan Bakan Akar, "Kimsenin hakkında, hukukunda, toprağında asla gözümüz yok. Fakat diğer taraftan da muhataplarımızın da aynı şekilde düşünüp, aynı şekilde davranmasını bekliyoruz." ifadesini kullandı.


PKK ile YPG arasında bir fark olmadığını dile getiren Bakan Akar, "Kimse aklımızla alay etmesin. Dinlemeler, raporlar, fotoğraflar ve her şey açık bir şekilde ortada iken hâlâ bazı müttefiklerimizin YPG ile iş birliği yapmaları, onlara silah, araç, gereç destek sağlamaları hiçbir şekilde kabul edilemez. Bunlar Cumhurbaşkanı, Bakan ve Genelkurmay Başkanı düzeyinde yapılan her türlü temas ve konuşmada dile getiriliyor ve bunun mücadelesi veriliyor." dedi.


Türkiye'nin, düzenlediği harekâtlarla Güneydoğu sınırında bir terör koridoru kurulmasına engel olduğunu belirten Bakan Akar, "Eğer Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı, Barış Pınarı olmasaydı çok daha farklı, çok daha zor bir takım oluşumlarla karşı karşıya kalır, çok daha sıkıntılı durumlara girerdik." diye konuştu.

Suriye'nin ve Irak'ın kuzeyindeki mücadelenin devam ettiğini aktaran Bakan Akar, bununla birlikte Ege, Doğu Akdeniz ve Kıbrıs'taki hak, alaka ve menfaatleri korumak için çalıştıklarını da aktardı.

TSK'nın hâlihazırda Kabil Eğitim Yardım Danışmanlık Komutanlığını görevini de yürüttüğünü ifade eden Bakan Akar, şunları söyledi:

"Bugüne kadar elde edilen kazanımların korunması ve bu kapsamda altı yıldır sürdürdüğümüz Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı'nın işletilmesi sorumluluğunun gerekli şartlar sağlanırsa tarafımızdan devam ettirilmesi söz konusu. Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı Afganistan için hayati öneme sahip, tüm ülkenin dışa açılan kapısı olma özelliği taşıyor. Bu konuda görüşmeler devam ediyor. Bu hususu diğer ülkelerle beraber nasıl yapabiliriz konusunu çalışıyoruz. Şu an için alınmış bir karar yok. Ülkemiz ve Afganistan’ın menfaatleri için uygun sonuç elde etmek istiyoruz. Amacımız, Afgan kardeşlerimizin güvenlik, huzur ve refahı için katkılarımızı devam ettirmektir.”(İLKHA)


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bölgenin Sağlık Merkezi Oldu
Bölgenin Sağlık Merkezi Oldu
Arslantepe Höyüğü UNESCO Dünya Mirası Kalıcı Listesi'ne alındı
Arslantepe Höyüğü UNESCO Dünya Mirası Kalıcı Listesi'ne...