ÜSTAT
Wahire Mine ÇİFTÇİ

Wahire Mine ÇİFTÇİ

ÜSTAT

07 Kasım 2021 - 22:26

İsmini vermek istemediğim bir yazar, gençlerin önünü kapatıyor. “Şimdiki gençlerden hiçbir şey olmaz!” diyen üstat, gençlerin kalemlerini kırıp, açık olan önlerini kapatıyor.

Genç kalemli gençlerimizin önünü kapatabilmek için elinden ne geliyorsa yapıyor, heveslerini kırıyor. Zaten zor bela çıkan günümüzün iyi kalemli gençleri böyle heba oluyor! İlk adımda hayatlarında nokta oluyor. “Yaparsın, çalış olur,” diyen üstat, daha sonraları lekeye dönüşüyor. Heveslerinin peşinden gitmeleri gerektiğini ve genç kalemlilerin aşkları yazmalarını istiyor ve tam gaza gelen genç kalemliler ummadıkları anda bu üstat tarafından parçalanıyor. Bir nevi genç kalemlileri kullanan üstat alacaklarını aldıktan sonra yıkıma geçiyor; “olmaz, imkânsız, berbat” kelimeleriyle üzerinde çalışacağım diyerek tüm yazılarına el konuluyor, imha sözü ile. Dahası daha acı, emek hırsızlığı, başkasının yazdığını adıyla yayını… Daha nice oyunlar, ismini vermek istemediğim üstat, büyük yazar, Türkiye’nin sayılı yazarlarından, tanımayan da yok… Ve böyle büyük bir isim!

Gençler, kalemi genç olanlar, yeni başlayanlar, geleceğin yazarısın sen, sensin sen, geleceğin şairisin sen. İnanma öyle herkese; çoğunun umurunda dahi olmazsın, umurunda olduğunuzda sizden memnun kalacak çıkarları vardır da umurundasınızdır!

Tavsiyem; emin olun kendinizden, defalarca yaz aynı kelimeyi, kelimelerle dans et, çiftetelli oyna, halaya dur, hiç olmadı kolbastı oyna. İllaki yolunu bulup akacak o kelimeler dudaklarından, sen pes etme. İnan kelimelerin hazır, sadece kaygına son ver. Akıl hocaları çok olur ama çoğu akılsız olur. Aman dikkat! Kimseye de güvenme!

‘’Her üç kişiden dördü yazar ve şair olan’’bir toplum da yaşıyoruz. Ve bundan asla da rahatsızlık duymamalıyız. Gençlerimiz bir heves veya imrenme uğruna bile olsa bu yolda önleri açılmalıdır. Dalga geçilmemelidir. Elbette ki yazarlık ve şairlik herkesin ve her isteyenin olabileceği bir mevki değil ama kalemi güçlü olan; o toplumdan ayrılıp, heves ettiği ve imrendiği şeyi gerçekliğiyle yaşayanlar o dalga geçilen toplumun içinden çıkacaktır. ve bu sebepten ön yargılı olmamalıyız yazmak isteyen herkes yazmalı. Ama gerçek bir yazar ve şairlik mertebesi içinse zemin kattan başlayıp merdivenleri yavaş yavaş sindire sindire çıkılması gerektiğini bilmeliyiz. Köpürtülen sabun gibi sonrasında aniden sönmemek için ve en yüksekten düşmemek için basamakları yavaş yavaş tırmanmalıyız. Bu iş meslek olarak düşünülmemelidir. Bu iş gönül işidir.

Okuyucudan çok yazar var diyenler. Ya kendi yazarlığından emin değil ya da gençlerin kaleminden korkuları var. Kimse kendine dert etmesin. Yıldızı olan parlar! Her insan yazmalı! Yazdıkça daha dikkatli okumayı ve anlamayı başaracaktır…

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Nekkad
    5 ay önce
    Öncelikle yazınız için teşekkürler. Neden herkesin yazmaması gerektiğini ve Üstat diye isimlendirdiğiniz kişinin ne kadar doğru söylediğini bu yazınızda görmüş bulunduk. Yazım yanlışlarından ve anlatım bozukluklarından dolayı oldukça anlaşılması zor bir yazı olmuş. Evet, herkes yazmamalı.

Son Yazılar