Müminlere Yol Gösteren Rehber Kur-an
Uğur COŞKUN

Uğur COŞKUN

Müminlere Yol Gösteren Rehber Kur-an

04 Temmuz 2020 - 21:52

İnsanlar hata yapmaktan çekinen bir ruh haline sahiptir.Ve her zamanda yanında başına gelebilecek bir durum yada olay için yardımına baş vuracak bir dost,arkadaş ararlar. Bu gayet normal ve akılcı bir harekettir. Çünkü insanın bilmediği bir konuda fikir alıp doğruyu öğrenmesi hangi işte yada durumda olursa olsun, aklını,düşüncelerini,tavırlarını daha da geliştirecek ve bulunduğu pozisyonda kalitesini artıracaktır.
Bir mühendis doğru ve düzenli iş yapabilmek için daha çok okuyarak,kendini sürekli geliştirir. 
Bir eğitimci daha kaliteli ve doğru eğitim vermek için geniş çaplı araştırma yapar.

Peki müslümanlar olarak bizim "doğruyu Yanlıştan ayıran rehberimiz" ne olmalıdır ?
İnsanlar farklı işlerde bile işin doğru kaliteli ve verimli olması için okuyup araştırma yaparlarken,bizler müslümanlar olarak dinimizi ve dünyadaki sosyal olayları değerlendirirken bizi doğruya götürecek yol göstericimiz ne olmalıdır?

Gerçekten de bütün tartışmalar burada düğümlenir. Müslümanlar olarak evreni ve dünyayı algılarken yol göstericimiz nedir ? Aslında çoğu insan bu soru üzerinde fazla düşünmemiştir. Çünkü bazılarının rehberi toplumdur.Toplumun uyguladığı doğrulara yada yanlışlara göre düşünceleri veya tavırları şekillenir. Bazıları ise çoğunluktan yani toplumdan uzak durup ideolojilere başvurur,ideolojilere bel bağlar. Örnek verecek olursak Evrenin ve dünyanın nasıl başladığı,hangi sistem ve yasalara göre hareket ettiğini,insanın geleceğin ne olduğunu keşfetmiş olduğuna inanabilir. Ancak zaman gelir ideolojiler çöker ve aldatmaca ve yanlış oldukları insanlar tarafından anlaşılır.Ve ideoloji yok olur gider.Bu son tüm ideolojilerin aslında başına gelecektir. Çünkü dünya ve evren hakkında doğru bir tesbit ortaya çıkarabilmek için evren ve dünyanın bütün bilgisine sahip olmak,geçmiş ve geleceği bilmek gerekmektedir.Böyle bir işi yapmaksa insan için imkansız bir kavram olduğu çok açıktır. Kısacası insanların düşünceleri ile ürettiği ideolojiler temelde sağlam olmayan çürük birer sistem olmanın dışına çıkamamaktadır.
Bu nedenle Dünyayı algılarken kullanacağımız rehber ancak insan üstü bir kaynaktan gelebilir.
Öyle ki, tüm evren geçmiş,geleceği bilen,hiç bir şeyin bilgisinin ve gücünün üstünde olmayan insan üstü bir kaynaktan ...
Buda hiç şüphesiz Allahtır.
Rabbimiz her şeyi yaratan,şekil ve suret veren,tüm geçmiş ve geleceği bilendir.
İnsanı yaratan ve ona düzen veren Rabbimizdir. İnsana gerekli olan herşeyi bilen onun için doğrunun ne olduğunun bilgisine sahip olanda yüce Rabbimizdir.
Bu nedenle de güvenilir olarak doğruyu yanlıştan ayıran rehber ancak Rabbimizden gelir. Elbette ki gelmiştir de... Kuran, Rabbimizin insanlara yol gösterici olarak indirdiği hak kitaptır. 

Bizler müslümanlar olarak dünyayı yada her hangi bir kıstası incelerken rehber ve doğru yol gösterici olarak Kuran-ı referans almalıyız. Kuran ayetlerinin Kuranın getirdiği düşünce metodlarını uygulamalıyız. Kurandan uzak bir insan bunun nasıl uygulanacağını anlamakta güçlük çekebilir.Kuranı kendi çarpık mantığı ile değerlendirebilir,Kuran'ın "asırlar önce yaşamış insanlara seslenen ve günümüz ile ilgilisi olmadığını zannedebilir."
Elbetteki gerçek böyle değildir...
Kuran her döneme ve her topluluğa hitap eden, onları kavrayıp açıklayan bir kitaptır. 
Onun ilahi olmasının özelliğide budur. 
Kuran peygamberler tarihi,imani konular,doğa ve kainattaki yaratılışın yanısıra,Müslümanın karşılaşacağı kavim,ve dünya modelleri de Kuranda açıklanır. 
Çünkü Kuran, bakara süresinin 2. Ayetinde " muttakiler (Allahtan sakınanlar) için yol gösterici olan bir kitaptır." Ayrıca Nahl süresinin 89 ayetinde " her şeyin açıklayıcısı " olarak indirilmiştir. Bundan dolayı müslümanın ihtiyaç duyacağı her yol gösteren bilgi,hikmetli,akılcı biçimde kuranda açıklanmıştır.
Müslümanlar olarak her konuda doğruyu yanlıştan ayıran rehberimiz Rabbimizin indirdiği Kuran olmalıdır. Bir kuran ayetinde Rabbimiz bizlere şöyle seslenmektedir;

Bu indirdiğimiz mübarek bir Kitap´tır. Şu halde ona uyun ve korkup-sakının. Umulur ki esirgenirsiniz. (En’âm 6:155)

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Ramazan korkmaz
    3 ay önce
    Maşallah çok kaliteli bir yazı kaleme almis arkadaşımız eline sağlık

Son Yazılar