Medya Ne Kadar Güvenilir
Uğur COŞKUN

Uğur COŞKUN

Medya Ne Kadar Güvenilir

14 Aralık 2019 - 13:31


Medya Ne Kadar Güvenilir 
     Medya'nın ne kadar güvenli haber yaptığını bugün birkez daha sorgulamak istedim.
Evet Medya insanlar üzerinde oldukça yüksek bir etkiye sahip. Bugün haber bültenleri, manşetler insanları istediği gibi yargılayabiliyor. Dikkat edelim yargılayabiliyor dedim. Bu kelimeyi neden kullandığımı birazdan açıklayacağım.
Günümüzde medya insanları alışverişten, ideolojilere,toplumsal ahlaktan,genel kültüre kadar geniş bir alanda yönlendirebiliyor. Medyanın bulunduğu ülkede dürüst yayın yapması bulunduğu ülkedeki insanlarında olaylardan doğru haber almasını dolayısıyla insanların da fikirlerini bu ölçüde şekillendirmesi açısından hassasiyet teşkil ediyor.

Bu nedenle doğru ve güvenilir haber hem toplum için hemde Medyanın güvenilirliği açısından büyük önem taşımakta.
Şimdi az önce kullandığım ifadeyi biraz açalım. 'Medya insanları istediği gibi yargılayabiliyor ' demiştim.
Bugün Adnan Oktar davasındaki gelişme ile Medya'nın resmen çuvalladığını birkez daha görmüş oldum. Aslında bu ilk defa da yaşanmıyordu. Rahmetli Necmettin Erbakan ve yine Sayın Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve burada yazamadığım bir çok kişi içinde geçmişte bir çok gazete televizyon asılsız yalan haber üretmişti ve bunlar yapılırken kimse medyanın bu asılsız haberleri hakkında bir soruşturma dahi başlatamamıştı. Peki ama medya nasıl oluyordu da mahkemeye çıkmamış, mahkeme sonucu veya bir delili olmayan insanlar hakkında 'yargılama ' yapabiliyordu?

Medya'ya bu yetkiyi kim vermişti?
Medya karar merkezi miydi?
90'lı yıllarda Rahmetli Necmettin Erbakan ve Sayin Recep Tayyip Erdoğan hakkındaki gazete ve televizyon manşetlerinin toplumun yönlendirilmesi için atıldığı bugün herkes tarafından bilinmekte. Kısacası yalan haber olduğu herkes tarafından bilinen bu olaylar hakkında gerekli adlı süreç neden başlatılmadı?
Bugünlerde Adnan Oktar davasında yaşanan olaylarda da aynısını görmekteyiz.
Medya Adnan Oktar ve arkadaşları hakkında daha henüz mahkemeye bile çıkmadan yargılama yapmış toplumun büyük çoğunluğunu yönlendirmiştir.
Kısacası medya kendisini 'karar verme konumuna ' getirmiştir. Adnan Oktar davasında 13 Aralıkta 167’si tutuklu 226 sanığın yargılandığı davada ara kararını açıklayan mahkeme 91 sanığın adli kontrol şartıyla tahliyesine karar vermişti.
Şimdi burada biraz düşünmek gerekiyor, medya Adnan Oktar davasında henüz mahkemeye dahi çıkmamış insanlar hakkında bu kadar yaygara koparıp esip gürlemişti. Mahkemenin dahi dikkate almadı bir çok iddia üreten medya bunu neden yapmıştı?
Medya nasıl olmuştu da tek bir merkezden emir alırcasına aynı metni okuyarak Adnan Oktar davasında taraf konumuna gelebilmişti?
Aslında geçmişte medyanın 28 şubatta yaptıklarını hatırlarsak sonucuda çok net okuruz diye düşünüyorum. (Tabiki dürüst haber yapan haber merkezlerimizi tenzih ediyorum)

Geçmişte Sayın Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan hakkında ürettiği yalan ve asılsız haberler medyanın yanına kâr kalmıştı. Bugünde böyle olmasını istemiyorsak,
'Medyanın güvenilir haber' dışında yayın yaptığında yargı yolunun açılması gerektiğini düşünüyorum.
Medya toplumu doğru olarak yönlendirmeli ve ilkeli davranmalı Çünkü medya karar verme yetkisine sahip değil. Türkiye Cumhuriyeti hukuk devletidir. Ve kimsede buna medyada dahil, hukuktan üstün değildir.
Devletimiz suç işleyen kim varsa gereğini yapacak ferasette ve kuvvettedir. Devletimizin köklü kadim geçmişi, adaleti,merhameti,vicdanı tüm dünyaya örnek olmuştur.
Bu sebeb ile mahkemelerin yapacağı işlere medyanın soyunması doğru değildir.
Türkiye Cumhûriyeti kanunlar ile yönetilen Devlet bilincine sahip Güçlü bir devlettir.

YORUMLAR

 • 4 Yorum
 • Emine Temel
  5 ay önce
  Sizi takdir ediyorum. Çok güzel bir yazı olmuş
 • Safa
  5 ay önce
  Medya hakkında çok doğru bir tespit olmuş.
 • Zehra Değerliyurt
  5 ay önce
  Toplumda medyanın ne söylerse doğrudur imajı bu Dava ile yıkılmıştır Asıl medyanınn nekadar güvenilmez olduğu ve karanlık eller tarafından yönlendirildiği Açıkça ortaya cıkmıştır.
 • Uğur coskun
  3 ay önce
  Teşekkür ederim

Son Yazılar