Dünyanın En Kopleks Haberleşme Ve Bağlantı Teknolojisi Beynimiz
Uğur COŞKUN

Uğur COŞKUN

Dünyanın En Kopleks Haberleşme Ve Bağlantı Teknolojisi Beynimiz

29 Aralık 2019 - 19:02

Dünyanın En Kopleks Haberleşme Ve Bağlantı Teknolojisi Beynimiz

Merhaba internet ve akıllı telefonların hayatımızın birer parçası olduğu günümüzde artık haberleşme o kadar gelişmiş durumdaki bugün artık en uzak kıtalara dahi bir kaç saniyede ulaşabiliyoruz. Aslında yakın tarihe baktığımızda,çok değil daha 20 yıl öncesini hatırlarsak artık günümüz teknolojisinin geldiği yeri ve hızını da görmüş olacağız. Yüzyılımızın iletişim mucizesi sayabileceğimiz internet, birbirlerine bilgisayarla bağlı sayısız kullanıcının, kablolar yoluyla anında haberleşmesine imkan sağlayan bir sistemdir. Akılı telefon veya bilgisayarınızdan yolladığınız mesaj şifrelendikten sonra, ayrı bir dile çevrilerek karşı taraftaki alıcının bilgisayarına kablolar üzerinden elektrik yoluyla iletilir. Siz de dünyanın her yerinden gelen bu mesajları taşıyan kablolarla, bulunduğunuz yerden tüm bilgileri inceleyebilir, her birine hakim olabilir ve her birini yönlendirebilirsiniz.
Ancak gelişen bu teknoloji İnsan beyni ile kıyaslandığında çok ilkel kalmaktan öteye geçememektedir.
Beyninizde vücudunuzun 250.000 mm2’lik kısmını kaplayan 100 milyardan fazla sinir hücresini, internet üzerinden sürekli iletişim halindeki bilgisayarlar gibi kullanır.
John Horgan’ın Bilimin Sonu adlı kitabında da ifade ettiği gibi “İnternet gibi bir sistem bile beyinle karşılaştırıldığında kıyas edilmeyecek derecede önemsiz ve cüzidir.”(1) Çünkü 100 milyardan fazla sinir hücresinin her biri 100.000 kadar bağlantıya sahiptir.(2) Her saniye trilyonlarca elektrik sinyali nöronların arasında saatte 400 km hızla ilerler labirent benzeri karmaşık yollarda gezip dolaşır.(3)
Beynimizde günümüz teknolojisinde yaşanan bağlantı sorunları asla olmaz,elektrik kesilmez, çalışanlar izin kullanmaz, kısacası teknoloji diyerek anlattığımız akıllı telefonlar,süper bilgisayarlar, ve kablosuz internet sürekli bakımları yapılıp,kontrol altında tutulurken, Beynimiz şuan mevcut dünyadaki bütün bağlantılardan daha fazla haberleşme yaptığı halde, bu işlemler sırasında asla yorulmaz, hata vermez, bağlantıda gecikme yapmaz,veri tramsferi sırasında çökmeler yaşanmaz.
Yetişkin bir insan beyninde her bir nöron 100.000 kadar sinir uzantısı ile bağlantılıdır. Beynin işleyişindeki ahengi sağlayan bu bağlantıların sayısı 100 trilyon kadardır.
Beyinimizdeki bağlantı işlemleri saniyelik 100'lerce milyar işlem yaparken diğer yandanda vücudumuzdaki 100 trilyon hücremizi her an kontrol etmektedir.
Bu muhteşem sistem her şeyi tesadüfler ile açıklamaya çalışan 'Evrim Teorisini ' yıkmaktadır.
Çünkü hiç bir tesadüf, doğal seleksiyon, veya mutasyon beynimizdeki bu kompleks sistemi asla oluşturamaz. Modern bilim insan beynindeki bağlantı tasarımı karşısında sadece mucize açıklaması'nı yapabilmektedir.
Şimdi biraz düşünelim,
bağlantılar arasındaki herhangi bir kopukluk ya da hata, insan vücudunda sayısız hastalığa veya sakatlıklara yol açabilir. Tek bir hücreden bölünerek çoğalan insan embriyosunun, son derece karmaşık olan bu tasarımı gerçekleştirebilmek için doğru hücre yapılarına dönüşmesi, her birinin doğru yerde olması, aralarında doğru bağlantıları kurması ve tüm bunları muhafaza edecek bir yapı içinde yer alması gerekir. Bu aşamaların hiçbiri bilinçli bir yönlendirme ve plan olmaksızın gerçekleşemez. Bu muhteşem sistem Yüce Rabbimiz’in kusursuz planıdır. Bir ayette Rabbimiz’in üstün yaratışı şöyle bildirilmektedir:

Göklerin ve yerin mülkü O’nundur; çocuk edinmemiştir. O’na mülkünde ortak yoktur, herşeyi yaratmış, ona bir düzen vermiş, belli bir ölçüyle takdir etmiştir. (Furkan Suresi, 2)

Elbetteki beynimiz, şuursuz yağ ve proteinlerden oluşan bir et parçasıdır. Dolayısıyla herşeyi beynimizin yaptığını söylemek ne kadar mükemmel bir yapıya sahip olsa da yeterli değildir. Beynimize bu görevleri ilham eden ve onu, bunların üstesinden gelebileceği özel tasarımlarla var eden üstün akıl ve ilim sahibi bir Yaratıcı vardır. Bu Yaratıcı hepimizin Rabbi olan Yüce Allah’tır.
Beyindeki hücreler Allah’ın ilhamı ile şuur ve akıl gerektiren görevler edinmekte, bunları kusursuzca yerine getirmektedir. Bir ayette Allah yarattıkları üzerindeki hakimiyetini şöyle bildirmektedir:

O Allah ki, yaratandır, (en güzel bir biçimde) kusursuzca var edendir, 'şekil ve suret' verendir. En güzel isimler O'nundur. Göklerde ve yerde olanların tümü O'nu tesbih etmektedir. O, Aziz, Hakimdir. 
(Haşr Suresi, 24)

İnsan kendi bedeninden veya doğadaki herhangi bir canlıyı incelediğinde dahi kusursuz bir plan sanat ve akıl görmektedir. İnsana düşen ise Rabbimizin yarattığı bu muhteşem sanatı görüp idrak etmesi ve Yaratıcımız olan Allaha şükretmesidir.


Dipnotlar
1- - John Horgan, Bilimin Sonu, Gelenek Yayıncılık, İstanbul, 2003, s. 203-204.
2 ve 3- Dr. Sue Davidson, Ben Morgan, Human Body Revealed, Dorling Kindersley Ltd., 2002, s. 10.

 

YORUMLAR

  • 4 Yorum

Son Yazılar