Doğadaki Simetri Ve Sanat Düşünen İnsanlar İçin Ayettir
Uğur COŞKUN

Uğur COŞKUN

Doğadaki Simetri Ve Sanat Düşünen İnsanlar İçin Ayettir

01 Nisan 2020 - 18:30 - Güncelleme: 01 Nisan 2020 - 18:33

Merhabalar, insanlık tarihinde bazen önemli dönüm noktaları yaşanmaktadır.
Öyle ki bu dönem noktaları çağ atlamaya kadar gitmektedir. 
Milyarlarca insanın evlere kapandığı şu günlerde sanırım insanların yapacağı en doğru hareket düşünmek olacaktır. 
Peki ama insan neyi düşünmelidir?
Düşünmenin metodu nedir?
Sadece kendi günlük hayatını mı düşünmelidir? 
Aslında bu ve benzeri soruların cevabını Yüce kitabımız Kur'an-ı Kerim çok güzel vermektedir.
Kuran'daki birçok ayette, insanlar Allah'ın varlığını düşünme ve yaratılış delillerini gözlemleme konusunda sorumlu tutulmuşlardır. 
Bu ayetlerden biri şöyledir:

De ki: "Düşündünüz mü hiç; eğer Allah sizin işitmenizi ve görmenizi alıverir ve kalplerinizi mühürlerse, onları size Allah'tan başka getirebilecek ilah kimdir?" Bak, Biz nasıl ayetleri "çeşitli biçimlerde açıklıyoruz da" sonra onlar (yine) sırt çevirip-engelliyorlar? (Enam Suresi, 46)

Ayetlerden de anlaşılacağı gibi Kuran insanları düşünmeye ve araştırmaya yöneltmektedir. 
Tabiki insan Allah'ın yarattığı şerefli ve sorumlu bir varlıktır. Varlığının da bir amacı vardır. Ancak insan Allah'a olan sorumluluklarını yerine getirmesi için öncelikle Allah'ın varlığının da şuurunda olması gerekmektedir. Yani Allah'ı yüzeysel değil gerçek mahiyete varlığını görmesi,ve hayatını buna göre şekillendirmesi gerekmemektedir. 
Peki insan Allah'ı gereği gibi nasıl tanıyabilir?
Elbetteki Allah'ın Kainattaki yarattığı iman hakikatlerini yani doğadaki yaratılmış canlı cansız her şeyi gözlemleyerek bunu yapabilir. 
İnsanlar dünyada ki imtihanın gereği olarak Allah'ın Zatı'nı göremezler. Ancak O'nun varlığını, kudret ve bazı sıfatlarını, yaratmış olduğu varlıklara bakarak anlarlar. Her resmin kendi ressamını tanıtması gibi, canlı ve cansız varlıklar da kendilerini yaratmış olan Allah'ı bize tanıtırlar. İnsanın bunlar üzerinde düşünmesi ve yaratılış delillerine tanık olması gerekir. Nitekim Allah Kuran'da, deve, sivrisinek, arı, örümcek gibi çeşitli hayvanları, bitkileri, ağaçları, dağları, yerleri, gökleri birer iman hakikati, yani yaratılış mucizesi olarak örnek vermiştir. Bu gibi iman hakikatlerine dikkat çekilen ayetlerden bazıları şöyledir:

Bakmıyorlar mı o deveye; nasıl yaratıldı? Göğe, nasıl yükseltildi? Dağlara; nasıl oturtulup-kuruldu? Yere; nasıl yayılıp-döşendi? (Gaşiye Suresi, 17-20)

Şüphesiz Allah, bir sivrisineği de, ondan üstün olanı da, örnek vermekten çekinmez. Böylece iman edenler, kuşkusuz bunun Rablerinden gelen bir gerçek olduğunu bilirler; inkâr edenler ise, "Allah, bu örnekle neyi amaçlamış?" derler. Bununla birçoğunu saptırır, birçoğunu da hidayete erdirir. Ancak O, fasıklardan başkasını saptırmaz. (Bakara Suresi, 26)

Üste ki ayetlerden de anlaşılacağı gibi, Allah'ın varlığını sonsuz kudretini gözler önüne seren deliller sadece Kuran'da değil, yaşadığımız her ortamda bulunmaktadır. İster cama konan bir kuş, ister bahçede gördüğümüz bir çiçek, isterse de gökyüzündeki bir yıldız olsun, yaşadığımız sürece karşımıza çıkan her şey Rabbimiz tarafından manen "okumamız" için bize gönderilen bir mesaj özelliği taşımaktadır. Bu açıdan baktığımızda tek bir çiçek dahi bir mektuptur. Onu okuyabilene, Yaratıcımızın mesajını getirmiştir.
İnsanın ise bu mesajları okuması icin,
  Düşünmek ve bilgi sahibi olması yani çevresindeki yaratılış delillerini öğrenmesi gerekmetedir .
Allah Kuran'da insanları sürekli olarak göklerdeki, yerdeki ve ikisinin arasındaki yaratılış delillerini, yani iman hakikatlerini düşünmeye davet eder:

"Şüphesiz, göklerin ve yerin yaratılmasında, gece ile gündüzün ardarda gelişinde, insanlara yararlı şeyler ile denizde yüzen gemilerde, Allah'ın yağdırdığı ve kendisiyle yeryüzünü ölümünden sonra dirilttiği suda, her canlıyı orada üretip-yaymasında, rüzgarları estirmesinde, gökle yer arasında boyun eğdirilmiş bulutları evirip çevirmesinde düşünen bir topluluk için gerçekten ayetler vardır. " 
(Bakara Suresi, 164)

Çevremizde gördüğümüz her canlı,
her detay bizlere Allah'ın Sanatının güzelliğini gösteren iman delilleridir. 
Dünya hayatı caddeler de amaçsızca dolaşanların, sandıkları gibi bir yer değildir. Dünya hayatı 'Gerçeği Düşünen İnsanlar ile düşünmeyenlerin ' denenmesi için yaratılmış geçici bir mekandır.
Doğadaki yaratılan canlı,cansız her şey de insanın düşünmesi için vardır. Kelebeğin kanadındaki simetri ve sanat düşünen insana sergilemektedir.Doğadaki gördüğümüz aheng ihtişam yine düşünen, akleden, insan için yaratılış delileridir. 

Ancak elbette burada düşünmekten kastedilen bazı insanların sandığı gibi "Allah ne kadar güzel yaratmış" veya "ne kadar muhteşem bir hayvan" gibi sadece sözde kalan ezberlenmiş tepkilerden ibaret değildir. Yapılması gereken uzun uzun, derin ve kapsamlı bir şekilde Allah'ın yarattıkları hakkında düşünmek, yaratılıştaki hikmet ve incelikleri tespit etmek, böylelikle Allah'ın sonsuz ilmine, kudretine ve sanatına şahit olmaktır.

Yeni bir yazıda görüşmek dileği ile derken Ülkemizin ve insanlığın Covid 19 'dan tez zamanda kurtulmasını Allah'tan diliyorum.
Olayların kontrolünün Allah'ın elinde olduğunu bilerek yaşamak dileği ile diyorum, ve saygılarımı sunuyorum.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Ceyhun Oğuzoğlu
    2 ay önce
    Çok güzel bir yazı. Başarılı çalışmalarının, devamını dilerim...

Son Yazılar