Reklam
Allahı unutmadan yaşamak
Uğur COŞKUN

Uğur COŞKUN

Allahı unutmadan yaşamak

13 Temmuz 2018 - 11:37

Allahı unutmadan  yaşamak

İnsan her ne yana dönse kusursuz bir ihtişam ile karşılaşır. Makrodan mikroya  kadar her yerde Allah'ın yaratma sanatı mükemmelliği görülür.İnsan doğduğu andan itibaren tam ciğerlerine uygun bir atmosfer ve sayamayacağımız binlerce hassas  nimetler ile yaratılmıştır.  İnsanın saymaya ömrünün yetmeyeceği nimetlerin her biri, her işi evirip düzenleyen Rabbimiz'in dilemesiyle var olmuştur ve insanın hizmetine sunulmuştur.

İnsan sadece kendi yaratılışını düşünse dahi, Allah'ın ona bağışladığı nimetlerin farkına varacak ve buna karşılık, Rabbimiz'e olan bağlılığını göstermek için çaba harcaması gerektiğinin bilincine erişecektir. Öyle ki, insan daha hiçbir şey değilken, gözle bile görülemeyecek kadar küçük tek bir hücre olarak hayata başlamış, ardından bu hücrenin bölüne bölüne milyarlarca kere çoğalması sonucu, tüm organlarıyla mükemmel bir insan oluvermiştir. Fakat en önemlisi, bu varlık hiçbir şey değilken, bir can yani ruh kazanmıştır. Bir damla su, et parçasına, ardından da düşünebilen, konuşabilen bir varlık haline dönüşmüştür; yani Allah insanı yoktan inşa etmiştir. Fakat böyleyken insanlardan kimileri kendi yaratılışlarını unutarak Allah'a karşı misaller getirmeye, Rabbimiz'i inkar etmeye kalkar Allah ayetlerinde bu durumu şöyle bildirir:

"  Kendi yaratılışını unutarak Bize bir örnek verdi; dedi ki: "Çürümüş-bozulmuşken, bu kemikleri kim diriltecekmiş?" De ki: "Onları, ilk defa yaratıp-inşa eden diriltecek. O, her yaratmayı bilir." (Yasin Suresi, 78-79)  "

İnsan ancak düşünürse Allah'ı hatırlar, O'na karşı sorumlu olduğunun bilincine varır; ancak düşünürse bu dünyanın kendisi için çok kısa süreli bir konaklama yeri olduğunu, burada yaptığı herşeyin hesabını vereceğini hatırlar. Ve ancak düşünürse unutmaz.

Tüm kainatta kusursuz bir düzenin var olduğu göz ardı edilemeyecek, apaçık bir gerçektir. Üzerinde yaşadığımız dünya da en elverişli koşulların biraraya gelmesi ile oluşmuştur. Yerçekiminin oranı, Dünya'nın Güneş'e uzaklığı, atmosferdeki oksijen oranı ve daha yüzlerce hassas dengeden hiçbiri kendiliğinden ya da tesadüfler sonucu oluşmamıştır. Kuşkusuz bu, en küçük mikroorganizmadan Güneş Sistemi'nin dev kütleli gezegenlerine kadar herşeyi kontrolü altında tutan Allah'ın yaratmasıdır. Allah, evreni sonsuz bir akıl ve güçle yaratmış ve Dünya'yı da yaşamamız için özel olarak dizayn etmiştir. Çünkü Allah yaratıp düzene koyandır. Bir ayette şöyle buyrulmaktadır:

(Allah) Geceyi gündüze bağlayıp-katar, gündüzü de geceye bağlayıp-katar; güneşi ve ayı emre amade kılmıştır, her biri adı konulmuş bir süreye kadar akıp gitmektedir. İşte bunları (yaratıp düzene koyan) Allah sizin Rabbinizdir; mülk O'nundur. O'ndan başka taptıklarınız ise, 'bir çekirdeğin incecik zarına' bile malik olamazlar. (Fatır Suresi, 13)

İnsana düşen ise Allah'ın büyüklüğünü sürekli düşünerek O'nu asla unutmamaktır. 
Çünkü Allah her an insanı koruyup gözetmektedir. vücudunuzdaki trilyonlarca hücrenin işleyişi, bu hücrelerin her birinin içinde bulunan organellerin tek tek yaptıkları bütün görevler, bu hücreleri besleyen sistemler ve daha sayamayacağımız türlü detaylar Allah'ın kontrolündedir. Allah'ın izniyle gerçekleşir. Bu gerçek Kuran'da şöyle ifade edilir:

"Ben gerçekten, benim de Rabbim, sizin de Rabbiniz olan Allah'a tevekkül ettim. O'nun, alnından yakalayıp-denetlemediği hiçbir canlı yoktur. Muhakkak benim Rabbim, dosdoğru bir yol üzerinedir (dosdoğru yolda olanı korumaktadır.)" (Hud Suresi, 56)

Yeni bir sayıda görüşmek dileği ile 

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • NSRN CSKN
  1 yıl önce
  Gündelik hayatin kosusturmasina da*** insanlar malesefki bu hayattaki gercek amaclarini unutuyorlar. Neden bu dünyadayız amacimiz nedir nereye gidiyoruz ne kadar vaktimiz var .... Malesef insanlar artik ölum haberlerine karasi bile oldukca duyarsiz olmuslar. Cenaze evleri artik insanlar ic in bir öğün yemek yeme adresi haline geliyor. Cogu insan ölmüş ama bunun farkinda değil demisti deger verdigim birisi. Gerçekten de cok dogru bir söz. Insanlar ruhsuzlasmis duygusuzlasmis... et yigini halinde dolasiyorlar. Oysa ki yazinizda belirttiginiz gibi insan her an ölümün kapida bekledigini bilerek yaşamalı. Allahtan hakkiyla korkmali. Bir o kadar da cok Allah i sevmeli . Bir cicege baktığında bir kuşu gördüğünde rabbine şükretmeli. Anne ve babalar çocuklarina Allah sevgisini anlatmali. Her an Allah\'in bizi gözettigini bilerek yasamali insan.
 • Ugur
  7 ay önce
  İlginiz için teşekkür ederim
 • NSRN CSKN
  1 yıl önce
  Cok güzel bir yazı olmus maşaAllah ellerinize sağlik.Allah\'tan hakkiyla korkup onu cok cok sevmek lazim.

Son Yazılar