BAĞIMSIZLIĞIMIZ, DÖNÜM NOKTAMIZ BÜYÜK TAARUZ!
Şeyma Nur DOĞU

Şeyma Nur DOĞU

BAĞIMSIZLIĞIMIZ, DÖNÜM NOKTAMIZ BÜYÜK TAARUZ!

31 Ağustos 2021 - 00:47

Yıl 1922,

Masmavi gözlerine çökmüş hüzün 3 yıldır işgal altında ki Batı Anadolu artık çok yorgun düşmüş. Bu ulusun tarihi değişebilecek miydi gerçekten ? Yunanlar durmuyordu , gözlerini Türklerden almak istediği intikam bürümüştü. Batı’nın şımarık çocuğunu , artık Türklerin karşısında yapabilecekleri çokta bir şey kalmadığını anlayan Avrupalı Devletler bile durduramıyordu.

Bizim Erlerin ayakları çaputla bağlıydı. Düşman tarafından fark edilmemek için her türlü planb yapılmıştı. Savaş tarihinin en etkileyici stratejilerinden birini hazırlamış Mustafa Kemal kendinden emindi. Düşmansa savunma hatlarını kontrol etmiş ‘Türkler burayı altı ay da geçemez’ diyordu. Oysa o bölge 15 saatte geçildi. Böyle güzel bir komutan varsa onun arkasında nasıl bir halk vardır siz düşünün. Elinde avucunda ne varsa hepsi orduya. Aşı , yemeği, çorabı, patiği. Ya cepheye mermi taşıyan kadınlar , ne güzel millet !

Herkes destek olmuyor tabi ki ,Yakup Şevki Paşa gibi komutanlar buna karşı çıkarken , ‘kimse korkmasın tarihe ve millete karşı tüm sorumluluk bana ait.’ Diyor.

Tarih 26 Ağustos zafer duaları edilirken gökyüzünde puslu ve sisli bir hava var . Herkes görev yerlerinde mevzilenmiş.

300 yıldır savunmada kalan Türk milleti artık taaruza hazır! Tarruzun ilk saatlerinde, Kaleciktepesi , Tınaztepe, Beytepe, Belentepe ve Kırcaarslantepe alınıyor. Yunan komutanlar böylesine güçlü bir ordu beklemediğinden çok şaşırıyor. Savaş Türklerin lehinde ilerliyor ancak hala ele geçirilemeyen kritik bir nokta var. Çiğiltepe. Burda güçlü bi direniş gösteren Yunan ordusu var . Bu sırada Mustafa Kemal ve Miralay Reşat arasında geçen çok duygusal bir sahne var . Hedefi yarım saatte alacağını söyleyen Miralay Reşit sözünde duramayınca beylik tabancası ile intihar ediyor. Bu sorumluluğun altında ezilmek istemediği için canına kıyıyor. Oysa aynı gün Çiğiltepe işgalden kurtuluyor.

29 Ağustos’ta çöken sis görüş mesafesini daraltıyor. Ve Mustafa Kemal Kocatepe de o meşhur E li çenesinin altında düşünceli fotoğrafının çekildiği yerde yerini alıyor. Zafer yaklaştıkça sis dağılıyor . Savaşın sonunda on üç bin şehit veriyoruz. Yunanlıların güneye çekilişi başlıyor ancak hala çıkmış değiller. O yüzden Mustafa Kemal böyle bırakmaya niyetli değil o nyüzden o meşhur sözünü söylüyor atı ile arşa kalkarak ‘Ordular ilk hedefiniz Akdenizdir, ileri !’

Ertesi sabah diğer sabahlardan farklıydı . bu sabah hürriyet kokuyordu.

Bu kovalamacanın ardından sırasıyla Eskişehir, Balıkesir, Manisa ,Aydın şehirleri Yunan işgalinden kurtuluyor. Son durak olarak seçtikleri İzmir’de ise 9 eylül’ de son büyük darbeyi alıyor Yunan ordusu. Özgürlüğe susamış halk o kadar büyük bir coşku ile karşılıyor ki Mustafa Kemal’i adeta ona  sarılmak için yarışıyor.

3 yıldır Yunan işgali altında olan İzmir’de artık düşman postallarının sesi duyulmayacak. Büyük Taarruz inananlar kadar inanamayanlara karşı da yola çıkılmış bir mücadeledir. Boynuna zincir vurulmuş bir millet olmaktansa , kutsal tarihine sahip çıkıp teslim olmadan tüm şartları zorlayan bir mücadeledir. Mustafa Kemal’inde dediği gibi ‘Bu başarı milletindir’ .

Kim bilir o mavi gözlerin kaç tepeden seyretti zaferlerini, kaç tepeden bakarak düşündü milletini. Ama şüphesiz bu defa bu defa baktığın yerde bir milletin dönüm noktasını görmüşsündür. Bu zafer ordu ve milletin tek yumruk olduğu bir varolma mücadelesidir.

‘ Türk milleti bağımsız yaşamış ve bağımsızlığı varolmalarının yegane koşulu kabul etmiş cesur insanların torunlarıdır.Bu millet hiç bir zaman hür olmadan yaşamamıştır, yaşayamaz ve yaşayamayacaktır.’ /Mustafa Kemal Atatürk

Aynı ruh ile daima emanetine sahip çıkmak üzere…

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar