GENÇLERİN EN İYİSİ İHTİYARLARA BENZEYENİDİR
Semih Ünal

Semih Ünal

GENÇLERİN EN İYİSİ İHTİYARLARA BENZEYENİDİR

30 Mayıs 2022 - 20:36

Allah'ın selamı, siz kıymetli okurların üzerine olsun. Rabbim bizleri, hamd-ü senalar edenlerden eylesin.

Kıymetli kardeşler!
Şu konuda hem fikir olalım ki, gençlik hiç şüphe yok ki gidecek. Bizler dahi hiç şüphesiz, birer tohum gibi toprağa gömüleceğiz. Bizlere bahşedilen ömür sermayesini en iyi şekilde değerlendirebilmek, bizlerin yararına.
İyi bir tüccar olabilmek bu hususta önemli rol oynuyor.
Gençken yapılan çoğu şey daha kıymetli ve daha lezzetlidir. Gençken genç olmanın kıymeti pek bilinmez. "Nasıl olsa genciz" anlayışı yaşlılığında pişmaniyete sürüklemektedir.
İhtiyarlar, en azından bulunduğumuz dönemin ihtiyarları, yetiştikleri ortamdan, çevreden, aileden olsa gerek ki; saygı, ahlak, edep, mahremiyet gibi önemli kavramlara çok daha iyi hakimlerdir.
"Ne varsa eskilerde var" anlayışını tümden kabul etmiş bir birey olarak, ihtiyarları desteklemek, dinlemek, nasihat almak, onlarla oturup kalkmaktan zevk aldığımı dile getirmek isterim.
"Gençlerin en iyisi ihtiyarlara benzeyenidir!" Hadisininden anlamamız gereken çok şey var. Uygulamamız gereken bir çok dersi, bünyesinde barındırıyor.
İhtiyarları örnek almak, hakiki anlamda her babayiğidin harcı değildir. "Yav daha gencim vaktim çok" diyenlerin ekseriyetini yine ihtiyarlara sorarak çok daha iyi kavrayabiliriz.
İhtiyarları örnek almak derken, sadece ibadet olarak değil! Hal, hareket, davranış, saygı hassasiyeti, hayata karşı olgunluk, ahlak, edep, haya... Yani anlayacağınız günümüzde kaybolmuş birçok alışkanlığı esas alıp, hayatına katmaktır.
Yoksa, şalvar giyip baston tutmaktan bahsetmiyorum. Dış görünüş geçicidir lâkin, karakter, zihniyet gibi soyut kavramlar her daim kalıcı ve hakim kalacaktır.
"Gençlik hiç şüphe yok ki gidecek. Yaz güze ve kışa yer vermesi ve gündüz akşama ve geceye değişmesi kat’iyetinde, gençlik dahi ihtiyarlığa ve ölüme değişecek. Eğer o fâni ve geçici gençliğini iffetle hayrata istikamet dairesinde sarf etse, onunla ebedî, bâki bir gençliği kazanacağını bütün semâvî fermanlar müjde veriyorlar."
-Risale-i Nur

Bence oldukça kazançlı bir ticaret. Geçici bir gençliği, kalıcı bir gençliğe harcamak...
Günümüze baktığımız vakit, hakikaten insanlık azaldı. İnsan olmanın gereklilikleri es geçilmeye başlandı.

"Eğer ki, edebin ne kadar önemli olunduğu bilinseydi, Allahtan rızık yerine edep istenilirdi."
Rızık bir şekilde sahibini bulur da, karakter, kişilik, ahlak gibi mühim kavramlar pek uğramaz açıkcası. Onlar için mücadele edip, aramak gerekiyor.
İhtiyarların kıymetini bilelim, öğrene bildiklerimizi öğrenmemiz gerekiyor! Lâkin, geç kalınmış olmak pek hoş olmaz. Benim kanaatimce, şimdi ki ihtiyarlar gibi ihtiyar, yetişmez.
Bunlar son kuşak. Sancağı bizim almamız gerekiyor ama, malum biz TikTok çekmemiz gerekiyor. Rızık kazanmak diye, vicudumuzu sosyal medyada ilan etmemiz gerekiyor!
Kıymetli kardeşler, demem o ki: İhityarlara benzemeye çalıştığımız zaman, insanlık adına umut etmeye başlayabiliriz.
Şimdiki ihtiyarlar gibi, başka ihtiyarlarında yetişmesi dileği ile...

                       Selametle...


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar