Reklam
KORONANIN FAYDALARI
Şahin ALTINTAŞ

Şahin ALTINTAŞ

KORONANIN FAYDALARI

09 Mayıs 2020 - 00:10

2019 yılının son aylarında tüm dünya yeni bir virüsle tanıştı. Bu öyle bir tanışma oldu ki ismini ilk duyduğumuz günün üzerinden yaklaşık 5 ay geçmesine rağmen hâlâ günümüz onunla başlıyor onunla bitiyor.

Tüm dünyada hayatı felç eden bu virüs birçok ülkeyi ekonomik ve sosyal açıdan yaşanmaz hale getirdi. Dünyanın birçok ülkesinde durum kontrol edilemeyecek kadar kötü boyutlara ulaştı. Sağlık sistemleri çöktü, insanlar hastane kapılarında adeta kuyruk oldular. Bu süreç maalesef birçok ölümü de beraberinde getirdi. Özellikle ileri yaşta ve kronik hastalıkları bulunan birçok insan vefat etti. Dünyanın son 5 aylık sürecine dışarıdan bakıldığından tablo tam da böyle birçok olumsuzluğu ile karşımıza çıkıyor. Bu yazımızda sizlere biraz gözden kaçırdığımız tarafları anlatmaya çalışacağım.

Hepimiz çok iyi biliyoruz hiçbir şey bir insanın hayatından daha değerli değildir. Fakat biz insanlar her yaşanmışlıktan bir ders çıkartmamız gerektiği gibi bu süreçten de bir ders çıkartmalı görünenin ardındaki gerçeklere bakabilmeli ve bu gerçekleri iyi analiz edebilmeliyiz. Aksi

takdirde birçok felaket gelecek yüzyıllarda bizleri bekliyor olacak. Belki birçoğu koronadan çok daha ölümcül ve olumsuz olabilecek.

Korona virüse bakış açımız hep insan odaklı oldu. Bugünkü durumu hep siyasi- ekonomik boyutlarıyla inceliyoruz. Peki, doğa ne diyor bu duruma?

Ülkemizde sık sık karantina uygulanıyor, belli bir yaşın üstündeki ve altındaki bireylere sokağa çıkma yasağı konuyor, birçok işletme ve meslek grubu bu süreçte faaliyetlerini durduruyor derken özellikle büyükşehirlerde birçok değişiklik gözümüze çarpıyor.  Örneğin İstanbul’da virüsten dolayı kimileri evinden dışarı çıkmazken kimileri ise Anadolu’ya ailelerinin yanına döndü ve trafikteki araçlarda gözle görülür bir azalma yaşandı. Durum böyle olunca hava kirliliği %30 oranında azaldı. Yunuslar Haliç’te görülmeye başlandı. Bir diğer değişim havası gri Ankara’da gerçekleştir. Şehir merkezindeki havanın rengi hatta kokusu dahi değişti. Şehrin sokaklarındaki çöp oranları gözle görülür derecede azaldı.

Ülkemizde; asayiş raporlarına yansıyan bilgiye göre İstanbul’da suç oranları %37 oranında azalırken, günde 35 evden hırsızlık olayı 15’e düştü, gasp şikâyetlerinde de yüzde 35’lik azalma yaşandı. Öte yandan, 155 Polis İmdat hattını arayan vatandaşların sayısında da düşüş olduğu kaydedildi. Kapkaç, evden hırsızlık, tecavüz, cinayet, otomobil hırsızlığı, açıktan hırsızlık ve gasp

gibi suçlarda ciddi düşüşler yaşandı. Resmi kurumların yayınladığı birçok rapora göre bu zamana kadar toplumsal erozyona neden olan birçok olayda azalma görüldü. Tabloya bir de bu taraftan bakıldığında görülüyor ki aslında insanlık olarak bizler kendimize özeleştiri yapmalıyız.

 

Korona virüsten korunmak için evlerimize kapandığımız şu günlerde; ağaçlar daha yeşil, gökyüzü daha mavi, kuşlar daha neşeli, sokak hayvanları daha mutlu, deniz daha dalgalı ve doğa daha özgür…

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar