ŞEHRÜL EMİN NASIL OLMALI..?
M. Akif Çelik

M. Akif Çelik

ŞEHRÜL EMİN NASIL OLMALI..?

31 Mart 2020 - 20:17

ŞEHRÜL EMİN NASIL OLMALI..?

“Ey iman edenler! Adaleti ayakta tutan ve kendiniz, ana babanız ve yakın akrabanız aleyhine de olsa, yalnız Allah için şahitlik eden kimseler olunuz. Zira zengin de olsa, fakir de olsa, Allah ikisine de (sizden) daha yakındır. Nefsinizin arzusuna uyarak adaletten uzaklaşmayın. Eğer (şahitlik ederken) dilinizi eğer, bükerseniz veya çekinirseniz, şüphesiz Allah yaptıklarınızdan haberdardır (Nisa Suresi 135).Şehrül-Emin olmak demek Şehri ve içinde yaşayanları emanet bilmek, bu emanete ihanet etmemek.

Şehrül-Emin olmak; bir şehrin güvenilen idarecisi olmak. İdare ederken Hazreti Ömer gibi adil, Hazreti Ebu Bekir gibi sadık. Hazreti Ali gibi vefalı ve yiğit olmak.

Şehrül-Emin olmak; bir şehrin halkına hizmet ederken hakka, hakka hizmet ederken halka  hizmet ettiğini bilen olmak.

Şehrül-Emin olmak; sevilmek, sayılmak, hissedilmek, diğer bir deyişle hissetmektir.

Şehrül-Emin olmak, Hak pişirmek, hak dağıtmak, hak gözetmektir. Burada bahsettiğimiz asıldır, manadır, tariftir. 

Şehrül-Emin Şehrin emin kişisi, emin insanı. Yani bugünkü manasıyla seçilmiş belediye başkanı dır. Bu da şehrin imarından, turizminden, çöpünden, suyundan, çevresinden, bünyesinde bulunan şirketlerden ve o yerleşim yerinde yaşayanların refahından vb. gibi şeylerden sorumlu kişi.

Bu tarife ben uygunum diyen olur. Yakıştırılan olur. Yakışan olur. Ya da  olmaz. Bunu önce Hak sonra halk bilir. Çünkü Şehrül-Emin yaptığı işin hesabını önce vicdanına , sonra Allah’a ve sonra şehre, insanına verir. Kısaca yönetenin yönetilenlerce pırıl pırıl bir geçmişle hayırla yad edildiği, övüldüğü, yeri geldiğinde kendisinin de tevazu   içinde yaşadıklarını anlatmaları esastır.

.    

.

Bizim Şehrül-Emin’lerimiz gerçekten ne kadar emin? Onun sorgulamasını yaparak vatandaş olarak üzerimize düşen görevleri yerine getirelim. Eğer bizler bir şeyler biliyor da susuyorsak veya bunların tekrarlanmasına müsaade ediyorsak aynı suçlara bizlerde dahil olup bu suçu işleyenlerin daha da ileriye gitmelerine cesaret vermiş oluruz.

         Beytül-Mal

.

        Belediye başkanı, Beytül-mal üzerinde sadece bir emanetçidir ona düşen, emanete gereken riayeti göstermektir.

 

.

         

 

YORUMLAR

  • 1 Yorum

Son Yazılar