• Reklam
Yks'ye az kala
Eğitim Danışmanı Burak Çalışkan

Eğitim Danışmanı Burak Çalışkan

Yks'ye az kala

23 Haziran 2021 - 17:46 - Güncelleme: 23 Haziran 2021 - 17:55

Merhaba Gençler,

   Yüksek öğretim kurumları (yks) sınavına biliyorsunuz ki kısa bir süre kaldı. Tavsiye kişisel olmalıdır, düşüncesiyle birkaç genel öneride bulunmak istiyorum.

   Bu süreçte en önemli faktör motivasyonu yüksek tutman olacak. Artık sınava az bir süre kaldı ve senin konuları yetiştirebilme endişesinden çıkman gerekiyor. Bu zamana kadar çalıştın, emek harcadın ve bu sınavda bunun karşılığını emeğin kadar alacağına inanmalısın. Motivasyonunu yüksek tutacağın şeylere zaman ayırman gerektiğini düşünüyorum. Dersi bırak demiyorum eğer senin motivasyonunu ders çalışmak yüksek tutuyorsa buna devam etmelisin. Şu gün veya bugün çalışmayı bırak diyemem herkesin farklı dinamikleri var, herkesin motivasyon kaynağı kişiden kişiye değişiyor. Sana ne iyi geliyorsa mantık çerçevesinde onu yapmalısın. Mesela sınava kadar her sabah saat 07.30’da uyan, kahvaltını yaptıktan sonra yürüyüşe çık. Bu senin mental olarak sınava hazırlanmana da faydası olacaktır.

 Sonra ailenle, sevdiklerinle otur güzel bir sohbet eşliğinde hayalini kur. Sınav günü hayal et ve her şeyin güzel olacağı bir hayal olsun. Unutma ki sana sınavı kazandıracak en önemli unsur “motivasyon” olacak. Kaygı seviyeni ortalama seviyede tutarsan başarı senin için kaçınılmaz olacaktır.

Herkesin emeğinin karşılığını alacağı bir sınav diliyorum. Başarılar.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar