Reklam
RAMAZANDA NASIL BESLENMELİYİZ
Dyt Dilara Yıldız

Dyt Dilara Yıldız

RAMAZANDA NASIL BESLENMELİYİZ

28 Nisan 2020 - 23:48

Ramazan ayı tüm yıl boyunca bedenimizde biriken toksik maddeleri uzaklaştıran, fizyolojik arınma sağlayan sağlığımız için adeta şifa niteliğinde bir detoks dönemidir..

11 ay boyunca aralıksız çalışan sindirim sistemini rahatlatır. Bedenimizde depo edilen zararli yaglar bu dönemde erimeye başlar. Vücudumuzda yenilenme gerçekleşir. Kısacası sağlıklı kişiler için oruç tutarak bedeni dinlendirmek oldukça yararlı ve sağlık için ihtiyaçtır da denilebilir. 
*Tabi ki sağlığı yerinde olan insanların ramazan ayında oruç tutması gerektiğini hatırlatmakta yarar var..
**Özellikle tansiyon, böbrek, diyabet  hastalarının sadece uzman kontrolünde, kullanmaları gereken ilaçların sahur ve iftar saatlerine uygun olarak   ayarlandiktan sonra oruç tutmalarına karar verilmelidir.

SAHURDA BESLENME

* Mutlaka sahur yapmali ve sahurda kahvaltı tarzı beslenilmeli; en az 2-3 bardak su içilmelidir..
Gece metabolizma hizi düşük olacağından, yediklerimizin yağa dönüşmemesı için midemizi yormayacak besinler tercih edilmelidir. Örneğin; glisemik indeksi düşük ve ayni zamanda tokluk hissi sağlayacak kepek ekmeği, peynir, domates, salatalık, haşlanmış yumurta, yeşillikler, ayran ya da süt tüketilebilir. Ek olarak abartiya kaçmadan 1 porsiyon meyve de olabilir.

İFTARDA BESLENME

Aniden çok ve aşiri yemekten kaçınılmalı. Orucumuzu açarken 1 bardak ılık su ve 1 hurma ile başlayabiliriz. Sonrasinda 1 kase çorba ile devam edip, mümkünse 10 dk kadar beklemeye çalışmalıyız. Gün boyu uzun süre açlık dönemi ardından metabolizmamizin yavaşlaması sebebiyle sindirim de yavaş olacaktır. O nedenle birdenbire mideye besin yüklemesi yapmak, tansiyon yükselmesine, şişkinliğe, mide-barsak rahatsızlıklarına neden olabilir. 
* Kızartma gibi yağlı, ağırlık oluşturan yiyeceklerden uzak durulmalı.
*Ana yemeğin yanında salata olmasına özen gösterilmeli.
* Yemekler etli ise aşırıya kaçmadan ölçülü tüketilmeli. 
* Yavaş yavaş iyice çigneyerek yemeli ve  ramazanda gaz şikayetini azaltmak için gidalar çok sıcak veya çok soğuk tüketilmemelidir.
* Yemekler az sulu tüketilirse daha az yağ alınmış olur. Ödeme yol açacagindan tuza dikkat edilmelidir.
* İftardan sonra hemen oturulmamali, mutlaka kisa mesafeli yürüyüş yapılmalı, en azindan hareket edilmelidir.
* Kabizlik problemine karşı lifli gıdalar tüketilmeli. İftardan yaklaşık 2 saat sonra ilk ara öğünde meyve veya sütlü tatlılar tercih edilebilir.
* Yine iftardan sonra ikinci ara öğün olarak yoğurt veya süt tüketilebilir.
* İftardan sahura kadar en az 10 bardak su tüketmeye özen  gösterilmelidir.

Hayırlı ramazanlar.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar