Reklam
TAZİYE EVLERİ
Bahar Balta

Bahar Balta

TAZİYE EVLERİ

13 Ocak 2020 - 16:22

 Taziye evleri kültürümüzün bir parçasıdır. İnsanların acıları paylaştığı, duaların edildiği sıcak yuvalardır. Bu evler birçoğumuzun hatırında köy evleri veya önü açık olan müstakil evler olarak vardır. Her komşu bir gün o taziye evi için yemekler yapar, gelen misafirler aileyi sabah akşam yalnız bırakmayıp teselli verirdi.

Ancak günümüzün sosyo-ekonomik şartları taziye evi kültürünü de etkiledi. Artık şehirlerdeki 2+1, 3+1 evlerde onca misafirin ağırlanması imkansız hale gelmiştir. Dahası taziye sahipleri acıları yetmezmiş gibi bir de taziye mekanı ile uğraşmak derdindedir. Şehrimizde bu durum daha zor boyutlara ulaşmıştır. Bugün komşu illerin birçoğunda bulunan ve taziyesi olan kişilerin yükünü büyük ölçüde hafifleten taziye evleri en önemli projelerden biridir. İki kattan oluşan bay ve bayanlara özel yapılmış bu uygulama Malatya'da da hayata geçirilebilir.

Malatya'ya baktığımızda taziyesi olanlar caddeleri çadırla kapatmak zorunda kalıyor ve bu durum trafiği de aksatıyor. Üstelik yaz mevsiminde sıcak ,kış mevsiminde ise soğuk olan bu çadırlar gerçekten çirkin bir görüntü oluşturuyor.

Mesela her mahallenin taziye evi olmalıdır. Taziye evleri ihtiyaçların giderilmesine ve insanların sosyalleşmesine olanak verir.

Mahalle ve yeni yerleşim alanlarında, sitelerde taziye için yerlerin olması gerekir.Taziye evlerine gelen insanların lavabo ihtiyacını karşılamaları için bahçesine üç günlük  wc yaptıranları görüyoruz. Bu çok kötü bir durum.

Umarım vekiller, belediye başkanları ve sivil toplum kuruluşlarımız bir an önce  bu duruma el uzatır. Her mahallede olmasa da belli noktalarda taziye evlerinin yapılması konusunda harekete geçilmelidir.

Büyük şehir olmuş bir kentte, büyük bir eksiklik olduğunu düşünüyorum.Taziye kabulunun üç gün boyunca devam ettiğini düşünürsek ne kadar gerekli olduğunu da anlayabiliriz.

Bu konuda öyle taziye evleri hayata geçirmeliyiz ki ülkemize örnek olsun. Hemşehrilerimiz en acı günlerinde rahat  ve ferah mekanlarda dostlarıyla acısını paylaşsın.Milletimize hizmet için yarışan Ak Parti belediyeciliğinin bu hizmette  de öncü olmasını umut ediyoruz...

                                                                                                                                 

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Nimetullah Değirmenci
  6 ay önce
  Bir çok köyde taziye evi oluşmuşken Malatya gibi bir şehir de diğer büyük şehirlere bu konuda öncülük edebilecek meziyete medeniyete güçe sahiptir
 • Mehmet
  6 ay önce
  Bizim Şanlıurfa da taziye evleri var

Son Yazılar