SGK’nın 52 kalem ilacı geri ödeme listesinden çıkarması...

SGK'nın 52 kalem ilacı geri ödeme listesinden çıkarması tepkiyle karşılandı

Malatya Eczacılar Odası Başkanı Ebru Sönmez, alınan kararın iptal edilmemesi halinde gerek halk sağlığı gerek kamu gerekse ilaç ve sağlık alanında geri dönüşü olmayan ciddi sorunlarla karşı karşıya kalınacağını söyledi.

14 Eylül 2021 - 12:21

Malatya Eczacılar Odası Başkanı Ebru Sönmez, 8 Eylül 2021 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan Sağlık Uygulama Tebliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ ve Sağlık Hizmetleri Fiyatlandırma Komisyonu Kararı ile 52 kalem ilacın Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından geri ödeme listesinden çıkarılmasına ilişkin olarak oda binasında bir basın açıklaması düzenledi.

Sönmez, "8 Eylül 2021 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan Sağlık Uygulama Tebliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ ve Sağlık Hizmetleri Fiyatlandırma Komisyonu Kararı ile, analjezik-antiinflamatuar jel, merhem, spreyler ve çocukların diş çıkarma döneminde kullandığı ağrı kesici ilaçların da içerisinde bulunduğu toplam 52 kalem ilaç, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından geri ödeme listesinden çıkarılmış, birçok ilacın eşdeğer ödeme bandı yüzde 5'e çekilmiş ve bazı ilaçlar için eşdeğer olmasa dahi 'Terapötik referans grubu' adı altında kutu adedi kısıtlamasına gidilmiştir." hatırlatmasında bulundu.


"Geri ödemeden çıkarılan bazı ilaçların Covid-19 tedavisinde semptomların giderilmesinde yardımcı olarak kullanılıyor"

Sağlıklı yaşam koşullarının salgınla birlikte zorlaştığı bu dönemde halk sağlığını zora sokacak bu tür kararların, ekonomik koşullar öne sürülerek uygulamaya konulmasının kabul edilebilir bir durum olmadığına vurgu yapan Sönmez, geri ödemeden çıkarılan ilaçların bazılarının Covid-19 tedavisinde semptomların giderilmesinde yardımcı olarak tedavi protokollerinde hekimler tarafından kullanıldığını kaydetti.


SGK'nın 52 kalem ilacı geri ödeme listesinden çıkarması tepkiyle karşılandı

Malatya Eczacılar Odası Başkanı Ebru Sönmez

"Bu uygulama tasarrufu değil, harcamaları arttıracaktır"

Sönmez açıklamasında, "Sağlıkta Dönüşüm" ile birlikte yapılan reformların, hastaların sağlıklı yaşam koşulları ve ilaca erişimin önüne geçecek şekilde sekteye uğratılmasının, keza eşdeğer olmayan ilaçlar için "aynı etkiye sahip" denilerek kutu adeti kısıtlaması yapılmasının, hastaların tedavilerini olumsuz yönde etkileyeceğine dikkat çekti.


Sönmez, "Ayrıca ilacı temin edebilmek için daha fazla ücret ödemek zorunda kalınacak olması nedeniyle, söz konusu uygulama halkımız nezdinde de kabul görmeyecek ve tepki ile karşılanacaktır. Kurum tarafından tasarruf tedbiri amacıyla ödeme listesinden çıkarılan ilaçlar nedeniyle hekimlerimiz kurumun ödediği daha pahalı ilaçları reçete etmek zorunda kalacak ve beklenenin aksine kamunun toplam ilaç harcamaları daha da artacaktır." dedi.


"Sağlıkta tasarruf sağlıksız bir yöntemdir"


Alınan kararın iptali için yetkililere seslenen Sönmez, şöyle devam etti:

"8 Eylül 2021 tarihli 'Sağlık Uygulama Tebliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ' ve 'Sağlık Hizmetleri Fiyatlandırma Komisyonu Kararının' mutlak suretle iptal edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde gerek halk sağlığı gerek kamu gerekse ilaç ve sağlık alanında geri dönüşü olmayan ciddi sorunlarla karşı karşıya kalınacaktır. Sağlıkta tasarruf sağlıksız bir yöntemdir! Bu konuyla alakalı dava sürecimizi başlatıp takibini sürdüreceğiz." dedi. (İLKHA)


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Malatya'da metruk evde göçük: Bir ölü bir yaralı
Malatya'da metruk evde göçük: Bir ölü bir yaralı
Malatya Valisi Hulusi Şahin göreve başladı
Malatya Valisi Hulusi Şahin göreve başladı