ÖZTÜRK TORBA YASAYA TEPKİ GÖSTERDİ
  • Reklam

ÖZTÜRK TORBA YASAYA TEPKİ GÖSTERDİ

Geçen hafta Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen "İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun” tartışılmaya devam ediyor.

06 Kasım 2020 - 20:52

İddialara göre yasa teklifi ile 25 yaş altı gençlerin kıdem ve ihbar tazminatları ellerinden alınıyor.

İGEDÜD (İdealist Genç Düşünürler Derneği) Onursal Başkanı Muhsin Öztürk’de torba yasaya tepki gösterenlerden.

Öztürk;  “kıdem ve ihbar tazminatının ellerinden alınması genç çalışanların üzerine kara bulut gibi çöker.” dedi.

İdealist Genç Düşünürler Derneği Onursal Başkanı Öztürk yazılı bir açıklama ile yasa teklifine tepki gösterdi.

Öztürk açıklamasında; “belirli süreli sözleşmelerin 2 yıla kadar koşulsuz olarak yapılmasına imkân veren düzenlenmenin uygulanması halinde, ülkemizin gençlerine yapılan somut bir haksızlığın zuhur edeceği endişesini taşımaktayız. Malumunuz üzere en büyük enerjimiz gençlerimiz gerçeğidir. Onların temel hakları ve iş güvenceleri her şeyden önce olmalıdır. Meclise sunulan torba yasanın 25 yaş altı çalışanları yakından ilgilendiren birçok maddenin bulunduğunu görmekteyiz. Bu maddeler arasında 25 yaş altı için belirli süreli sözleşmelerin 2 yıla kadar koşulsuz olarak yapılmasının da olduğunu müşahede ediyoruz. Bu durumun çalışanların kıdem ve ihbar tazminatlarının ellerinden alınması, emeklilik haklarına da büyük etki edecektir. Yarınımızın teminatları olan gençlerimiz adına bu durum bizleri üzmektedir.” dedi.

İşverenlere uyarılarda da bulunan Muhsin Öztürk açıklamasını şu sözlerle sürdürdü; “Uyarıyorum… İşverenler büyük bir vebal alıyorlar. Yıllardır bu taleplerini yenileyerek kendilerince haklı bir istekmiş gibi lanse etmeleri ilerleyen zamanlarda maddi ve manevi olarak zarar olarak kendilerine döneceği aşikârdır. Emekçinin alın teriyle kazandığı haklarının yarınlarının teminatı olan kazanımlarını bir şekilde ellerinden alınmasına vesile olduklarını görüyoruz. Soruyoruz işveren ve muhataplarına. Düzenleme yasalaşırsa bugün 18 olan emekliliğe sayılan sigorta primi yatırılma yaşı 25'e yükselecek. Bu da gençlerin emeklilik prim gün sayılarının ötelenmesine daha geç emekli olmalarına neden olacak. 25 yaş altı ve 50 yaş üstünde olup esnek çalışanlar artık kıdem ve ihbar tazminatı alamayacaklar. Nerede gençliğe olan güven, nerede yaşlımıza olan saygımız. Bence alınacak kararlar sadece bir zümreyi sevindirecek harekete dönüşmemeli, bu hatadan en kısa zamanda dönülmelidir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İYİ Parti Battalgazi Teşkilatı MGC'ni Ziyaret Etti
İYİ Parti Battalgazi Teşkilatı MGC'ni Ziyaret Etti
Üst üste gelen zamlar vatandaşları mağdur ediyor
Üst üste gelen zamlar vatandaşları mağdur ediyor