Nurettin Soykan Unutulmadı

Nurettin Soykan Unutulmadı

Malatyaspor'un unutulmaz başkanı olarak adlandırılan Nurettin Soykan, aramızdan ayrılışının 11.yılı münasebetiyle sevenleri tarafından unutulmadı.

06 Mayıs 2020 - 15:31

6 Mayıs 2009 tarihinde 84 yaşında hayata gözlerini yuman Soykan, ölümünün üzerinden 11 yıl geçmesine rağmen hala saygı ile anılıyor.

Nurettin Soykan Kimdir?

Nurettin Soykan’ın dedeleri, Osmanlı- Rus savaşı sırasında Batum’dan Artvin- Şavşat’a, oradan da Malatya’nın Doğanşehir ilçesine bağlı Reşadiye köyüne göçmen olarak gelir.

Babası Musa Efendi ile anası Nazife Hanım, burada evlendiler. Kendilerine Malatya merkez Yenihamam Mahallesinde göçmen statüsünde tahsis edilen iki katlı ahşap konağa yerleştiler.

Nurettin Soykan, 1925 yılında burada doğdu. Babası sigara fabrikasında çalışırken Soykan Yıldız Teknik Okulu İnşaat Mühendisliğini bitirerek müteahhitliğe başladı.

1982 yılında Malatyaspor’un başkanı olduktan sonra Malatyaspor’u başarıdan başarıya koşturdu, birinci lige çıkardı, mağlubiyet yaşamayan takım olarak başarıya koşturdu. Bu nedenle Soykan “Efsane başkan” unvanıyla anıldı.

1984’te emekli olarak Adıyaman- Gölbaşı’daki Soykan Kömür İşletmesi’nin başına geçti.

Turgut Özal zamanında kendisine Yeni Zelanda’da İngiltere Kraliçesi 2. Elizabet tarafından kendisine “Yeni Zelanda Ankara Fahri Konsolosu” unvanı, üstün hizmet madalyası ve beratı verildi.

Oğlu Sezer 2007, eşi Sehtane (Şahende) 2008’de vefat eden Nurettin Soykan; 6 Mayıs 2009 tarihinde Ankara’da tedavi gördüğü İbn-i Sina Hastanesi’nde vefat etmiştir.

Soykan’ın cenazesi Malatya’ya getirilerek Malatya’nın Sancaktar Mezarlığından Şehir Mezarlığına naklettirdiği ana ve babasının mezarlarının yanına 8 Mayıs’ta defnedilmiştir.

Kaynak: SPOR44.COM

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Mavi Marmara katliamının 10. yılı
Mavi Marmara katliamının 10. yılı
Malatya’da aranan 3 kişi yakalandı
Malatya’da aranan 3 kişi yakalandı