Milyonlarca memuru ilgilendiriyor! Mesai saatleri değişiyor

Milyonlarca memuru ilgilendiriyor! Mesai saatleri değişiyor

Kamuda çalışan milyonlarca memuru ilgilendiren düzenleme yapılıyor. Mesai saatleri değişecek. Yeni düzenlemeye göre memurların çekirdek zamanda kurumun çalışma ortamında bulunmaları zorunlu iken, esnek zaman içerisinde bu zorunluluk kaldırılıyor. Memurlara, günlük çalışma sürelerinin başlangıcını ve bitişini belirlemede serbestlik tanınacak. Corona virüs nedeniyle evden çalışma tartışılırken işte memurların esnek çalışma modelinin detay

12 Mart 2020 - 19:12

Corona virüsünün bütün dünyayı etkilemesinden ve Türkiye’de de ilk kez görülmesinden sonra ülkede tedbirler alınmaya devam ediliyor. Memurlar için “esnek çalışma sistemi” gündemde. Hatta konuyla ilgili olarak yönetmelik taslağı hazırlandı. Yeni düzenlemeye göre memurların çekirdek zamanda kurumun çalışma ortamında bulunmaları zorunlu iken, esnek zaman içerisinde bu zorunluluk kaldırılıyor. Memurlara, günlük çalışma sürelerinin başlangıcını ve bitişini belirlemede serbestlik tanınacak. İşte memurların esnek çalışma modelinin detayları...

14 GÜN EVDEN ÇALIŞMA

Sabah gazetesinden Faruk Erdem'in yazısına göre alınacak tedbirlerden birisi de esnek ya da uzaktan çalışma yöntemleri. İş kanununun 14. maddesinde yapılan değişiklik ile uzaktan çalışma yöntemi ile evden çalışma sistemi de sağlanmış durumda. Sadece corona virüsü değil diğer bulaşıcı hastalıkların da yayılmasını önlemek için uzaktan çalışma yöntemleri uygulanabilir. Özellikle yurtdışı teması olan personelin 14 gün raporlu ya da idari izinli sayılarak evden çalışması sağlanabilir.

MEMURLARA ÇALIŞMA SAATLERİNDE SERBESTLİK

Kamuda 'esnek çalışma sistemi' ile ilgili yönetmelik taslağı hazırlandı. Zaman diliminin 'esnek zaman ve çekirdek zaman olarak ikiye ayrıldığı taslakta, memurların çekirdek zamanda kurumun çalışma ortamında bulunmaları zorunlu iken, esnek zaman içerisinde bu zorunluluk bulunmuyor.
Çekirdek zaman ise, kanuni günlük çalışma süresi içerisinde en fazla 5 saat olacak şekilde; esnek zaman ise çalışma günü süresi içerisinde çekirdek zaman ve öğle dinlenme süresi dışında kalan süreleri kapsayacak şekilde kurumlar tarafından belirlenecek. Memurlara, günlük çalışma sürelerinin başlangıcını ve bitişini belirlemede serbestlik tanınacak.

İŞÇİLERLE AYNI İMKÂNLAR SAĞLANIYOR...

6715 sayılı yasayla yapılan değişiklikte uzaktan çalışma şöyle tarif ediliyor: "Uzaktan çalışma; işçinin, iş görme edimini evinde ya da teknolojik iletişim araçları ile işyeri dışında yerine getirmesi esasına dayalı ve yazılı olarak kurulan iş ilişkisidir." Uzaktan çalışmada işçiler arasında farklı işlemler yapılamıyor. Yani daha az ücret, ya da sosyal haklar verilemiyor. Emsal işçilerle aynı imkânlar sağlanıyor.

Bu haber 480 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Başkan Yılmaz'dan Birlik Beraberlik Çağrısı
Başkan Yılmaz'dan Birlik Beraberlik Çağrısı
Yeşilyurt Belediyesi’nden Uzaktan Eğitim
Yeşilyurt Belediyesi’nden Uzaktan Eğitim