Malatya Tarım ve Orman Müdüründen Erik Koşnili uyarısı

Malatya Tarım ve Orman Müdüründen Erik Koşnili uyarısı

Bu yıl iklimin yağışlı ve değişkenlik göstermesi nedeniyle Erik Koşnilinin (kabuklu bit) bir potansiyel tehlike olarak durduğuna dikkat çekiliyor.

01 Mayıs 2020 - 20:08

Kayısının ihracat ürünü olduğunu hatırlatan Malatya İl Tarım ve Orman Müdürü Tahir Macit, ihracata giden ürünlerde kesinlikle ilaç kalıntısının olmaması gerektiğini, ilaç kalıntısı tespit edilen ürünün geri döneceği ve bununda Malatya kayısısını olumsuz etkileyeceğine dikkat çekti.

Macit, kayısı da kesinlikle ilaç kalıntısının olmaması için üreticilerin, bu yıl Erik Koşnili ile mücadelede mutlaka il ve ilçe müdürlüklerine uğramaları ve reçete yaptırmaları büyük önem arz ettiğini söyledi.

Erik Koşnilinin (Kabuklu bit) 2011 yılından beri Malatya’daki kayısı bahçelerine büyük zarar verdiğini belirten Macit, “Bununla mücadele için üreticilerimiz çok yoğun olarak İl Müdürlüğümüze müracaat etmektedirler. 2020 yılı sonu itibariyle ilimizde Battalgazi, Yeşilyurt, Kale, Yazıhan, Akçadağ ve kısmen de Darende, Pütürge ve Doğanyol ilçelerimizde bu zararlının yoğunluğu azalmakla birlikte bu yıl iklimin yağışlı ve değişkenlik göstermesi nedeniyle halen bir potansiyel tehlike olarak karşımızda durmaktadır. Çiftçilerimizin doğru zamanda ve bilinçli bir şekilde mücadele etmeleri için bu zararlının biyolojisini çok iyi bilmeleri gerekir.” dedi.

Erik koşnilinin tanıtımından ve yaşayışından bahseden Macit, “Ergin dişi yarım küre şeklinde, bombelidir. Renk koyu kahverengi veya parlak koyu esmerdir. Kışı ikinci dönem nimf halinde geçirir. Mart sonunda havaların ısınmasıyla birlikte gelişmeye başlayan nimfler, nisan sonunda ergin olur. Mayıs ayından itibaren yumurtalar görülmeye başlar. Bir dişi kabuğunun altında 2000-3000 yumurta bulunabilir. İlimizde ilk hareketli nimfler sıcaklığa da bağlı olarak Mayıs başından itibaren Haziran ortalarına kadar görülebilir.” diye konuştu.  

Erik koşnilinin, gövde ve kalın dallarda kolonilerin oluşturduğunu anlatan Macit, “Ergin ve nimflerin beslenmesi sonucu ağaçları zayıflatıp, dalları kurutmak ve yoğun tatlımsı madde salgılamak suretiyle iki şekilde zarar yapar. Emgi sonucunda dallarda ağaç tarafından salgılanan zamk akıntısı meydana delir. Salgılanan tatlımsı madde sürgün, yaprak ve meyvelere bulaştığında yaprakların solunumunu engellemekte ayrıca; meyvelerin üzerinde mantar geliştirerek meyve kalitesini bozmaktadır.” dedi.

Erik koşnilinin sert çekirdekli meyve ağaçlarında bulunduğunu aktaran Macit, en çok erik ağaçlarında bulunduğunu ve Malatya’da da kayısı ağaçlarında yoğun olarak görüldüğüne dikkat çekti.

Erik koşnili ile mücadele ve kültürel önlemler hakkında bilgiler veren Macit, “Bulaşıklığın çok yüksek olduğu yerlerde kış sonu veya ilkbahar başında yoğun bulaşık dallar kesilip budanarak bahçeden uzaklaştırılmalıdır. Ayrıca ağaçların kuvvetli bulundurulması, bakım işlemlerinin titizlikle yapılması ve sık dikimden kaçınılması da genel kültürel önlemler arasında sayılabilir.” diye konuştu.

Macit, “Nimfler ergin döneme geçmeden önce (mart sonu-nisan başı) yazlık yağlarla ilaçlama yapılmalıdır. İlimizde yazlık yağlarla mücadele zamanı meyvenin kürkten çıkma dönemi olan çil ilaçlaması sonrasındaki dönemdir. Hava sıcaklığı 5 dereceden yüksek, 29 dereceden düşük olmalıdır. Yazlık yağlarla ilaçlanacak kayısı bahçelerinde ilaçlamadan 20 gün öncesi ve sonrasında Captan terkipli ve kükürt içerikli ilaçlar kullanılmamalıdır. Kayısı bahçelerinde yapılan yazlık yağ mücadelesi ağaçların yapraklı dönemine denk geldiği için ayrıca; tam olarak tüm yüzeyi kaplama şeklinde ilaçlı mücadele yapılamadığından istenilen başarı elde edilememiştir. Yazlık yağlarla ilaçlama yapılmamış ise ilk dönem nimflere karşı yumurtlama döneminden sonra(genellikle Nisan sonu ve mayıs başı)  kabuk altından hareketli nimflerin çıkışları takip edilerek, ilk çıkışlardan 15-20 gün sonra veya hareketli nimflerin çıkış oranı yüzde 60’a ulaştığında ilaçlama yapılmalıdır. İlimizde bu dönem sıcaklığa bağlı olarak genellikle Mayıs başından Haziran ayının ortasına kadar olan dönemdir.” ifadelerini kullandı.  

Macit, son olarak şunları söyledi: “Bildiğimiz gibi kayısımız ihracat ürünüdür. İhracata giden ürünlerde kesinlikle ilaç kalıntısının olmaması gerekir. Aksi takdirde ürünümüz geri dönmekte bu da Malatya kayısını olumsuz etkilemektedir. İl Müdürlüğü olarak hasat öncesi aldığımız kayısı numunesinin bir kısmında Erik Koşnili için reçete almadan rastgele kullanılan ilaçlardan dolayı kalıntı çıkmış olup, bunlara karşı cezai işlem uygulanmıştır. Kayısımızda kesinlikle ilaç kalıntısının olmaması için üreticilerimizin, bu yıl Erik Koşnili ile mücadele yapacaklarsa mutlaka İl ve İlçe Müdürlüğümüze uğramaları ve reçete yaptırmaları büyük önem arz etmektedir.” (İLKHA)
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Malatya’da aranan 3 kişi yakalandı
Malatya’da aranan 3 kişi yakalandı
Gökhan, 1 Yıl Daha Yeni Malatyaspor'da
Gökhan, 1 Yıl Daha Yeni Malatyaspor'da