Hileli gıdaya ağır ceza geliyor... Hapis cezası da var!

Hileli gıdaya ağır ceza geliyor... Hapis cezası da var!

Hileli gıdaların üretim ve satışına ağır cezalar getiren düzenlemede sona gelindi. Toplum sağlığını tehlikeye atanlar hem hapisle cezalandırılacak hem de faaliyetten men edilecek. Gıdalarla ilgili yanıltıcı yayın yapanlar da cezasız kalmayacak.

16 Mayıs 2020 - 16:48

EKONOMİ SERVİSİ

Kırmızı biberde gıda boyası, sucukta, sosiste sakatat, yoğurtta nişasta... Hileli gıdalarla toplum sağlığını tehdit edenlere ağır yaptırımlar getiriliyor. Tüketicilerin sağlığını bozacak hileli gıdaları üreten, ithal eden ve satanlara 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası verilecek.

SUÇU TEKRARLAYANLARA HEM HAPİS HEM FAALİYETTEN MEN CEZASI VERİLECEK

Sadece hapis cezası da olmayacak. Hileli gıda üreten, ithal eden ve piyasaya sunanlara 5 bin liradan 500 bin liraya kadar para cezası da verilecek. 2 yıl içinde aynı suçu işleyenler hem 3 yıla kadar hapisle cezalandırılacak, hem de 10 yıla kadar faaliyetten men edilecek. Konuyla ilgili yasa taslağı son aşamada. Taslak; Meclis gündemine geldi, siyasi parti temsilcileriyle paylaşıldı. Cezalar, hileli gıdaları üreten ve satanlarla sınırlı kalmayacak. Konuyla ilgili yayınlar da dikkatle takip edilecek.  Gerçeğe aykırı ve yanıltıcı yayın yapanlara da göz açtırılmayacak.

TELEVİZYONLARA EN AZ 10 BİN, RADYOLARA EN AZ BİN LİRA CEZA VERİLECEK

Tüketicilerde endişe ve güvensizliğe yol açabilecek yayın yapanlara 20 bin liradan 50 bin liraya kadar para cezası verilecek. Radyolara en az bin lira, televizyonlara ise en az 10 bin lira ceza kesilecek. Yasayı ihlal eden programın yayını 5 kereye kadar durdurulabilecek.

Kaynak: TRT Haber

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İKİZCE VE ÖZAL MAHALLELERİNDE Kİ YOL YENİLEME VE AÇMA ÇALIŞMALARI BAŞLADI.
İKİZCE VE ÖZAL MAHALLELERİNDE Kİ YOL YENİLEME VE AÇMA...
Sağlık Bakanlığından okullara koronavirüs rehberi
Sağlık Bakanlığından okullara koronavirüs rehberi