Diyanet-Sen Malatya Şube Başkanı: "Sözleşmelilere uygulanan...

Diyanet-Sen Malatya Şube Başkanı: "Sözleşmelilere uygulanan çifte standarda son verilmeli"

Diyanet-Sen Malatya Şube Başkanı Mehmet Engin, 4/B sözleşmeli Diyanet personeline uygulanan çifte standardın bir an önce kaldırılarak tüm sözleşmeli personelin 3+1 kadro hakkından, eş durumu ve becayiş hakkından yararlanması gerektiğini söyledi.

24 Haziran 2020 - 18:09

Diyanet-Sen Malatya Şube Başkanı Mehmet Engin, Yönetim Kurulu adına şube binasında sözleşmeli personellerin hakları ile ilgili açıklamada bulundu.

Engin, 9 Temmuz 2018'dan sonra atatan 4/B sözleşmeli personelin çakılı kadro gereği bir yılın sonunda eş durumu ve becayiş hakkından yararlanamadığını, bu da eşinden ve çocuklarından ayrı çalışmak zorunda kalan personelin moral ve motivasyonunun düştüğüne dikkat çekti.


"4/B sözleşmelilere uygulanan çifte standart bir an önce son bulsun"

Engin, "Diyanet İşleri Başkanlığı'nda çalışan 4-B Sözleşmeli personelin kadroya geçmesi için uygulanan 3+1 formülü 9 Temmuz 2018'den önce atanan sözleşmeli personeli kapsamıyor. 9 Temmuz 2018'den sonra atananlar ise bir yılın sonunda becayiş ve eş durumu tayininden yararlanamıyor. Diyanet-Sen, aynı kurumda çalışan 4-B sözleşmelilere uygulanan bu çifte standarttın bir an önce son bularak tüm 4/B sözleşmeli personelin 3+1 formülü ile kadroya alınması ve çalışmalarını müteakip bir yılın sonunda eşi ister kamuda isterse özel sektörde çalışsın tüm 4/B sözleşmeli personelin becayiş ve eş durumu tayininden yararlanması için çalışmalarına devam ediyor." dedi.


"Diyanet personelinin haklardan yararlanamaması, motivasyonu kötü yönde etkiliyor"

Diyanet İşleri Başkanlığı'nda çalışan sözleşmeli personele kadro yolunu açan 3+1 formülünün geçen yıl Diyanet-Sen'in girişimleri ile TBMM'de kanun teklifi olarak sunulduğunu ve 27 Haziran 2019'da yasalaşarak yürürlüğe girdiğini anımsatan Engin konuşmasına şöyle devam etti:

Ancak yasanın 9 Temmuz 2018'den önce atanan sözleşmeli kurum personelini kapsamaması, 3+1 kadro formülünden yararlananların ise çalışmalarını takiben bir yılın sonunda eş durumu ve becayiş hakkından yararlanamaması kurum personelini rahatsız etmiş, iş barışını ve personelin motivasyonunu olumsuz yönde etkilemiştir. 3+1 kadro şartının çıktığı günden beri 9 Temmuz 2018 öncesi atanan sözleşmeli kurum personelinin de bu uygulamaya dahil edilmesi gerektiğini söyleyen sendikamız bu konuda gerek Diyanet İşleri Başkanlığı ile gerekse hükümet yetkilileri ile görüşerek bu ikili uygulamanın bir an önce sonlandırılmasını ve tüm kurum çalışanlarının 3+1 kadro uygulamasına dahil edilmesi için çalışmalarını sürdürmektedir.

"4/B sözleşmeli personel, çakılı kadro gereği, bir yılın sonunda eş durumu ve becayiş hakkından yararlanamıyor!"

9 Temmuz 2018'den sonra atatan 4/B sözleşmeli personelin, çakılı kadro gereği, bir yılın sonunda eş durumu ve becayiş hakkından yararlanamadığına vurgu yapan Engin, bu da eşinden ve çocuklarından ayrı çalışmak zorunda kalan personelin moral ve motivasyonunu düşürdüğüne dikkat çekti.

Engin, "Diyanet İşleri Başkanlığı'nda girişimlerimiz sonucu konuyla ilgili çalışmalar başlatılmıştır. Kurumdaki çalışma barışını etkileyen, aynı işi yapan personele reva görülen bu ikili uygulamanın bir an önce sonlandırılarak kurumumuzda çalışan tüm 4/B sözleşmeli personelin 3+1 uygulaması ile kadroya geçmesi 9 Temmuz 2018 sonrası atananların ise bir yılın sonunda eşi ister kamu ister özel sektörde çalışsın tayin ve becayiş hakkından yararlanması için çalışmalarımız devam etmektedir." diye belirtti. (İLKHA)                                                                                                                  
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Sağlık Bakanlığından okullara koronavirüs rehberi
Sağlık Bakanlığından okullara koronavirüs rehberi
Malatya’da haklarında kesinleşmiş hapis cezası bulunan 41 kişi yakalandı
Malatya’da haklarında kesinleşmiş hapis cezası bulunan 41 kişi...