Bakan Yardımcısı Çataklı Malatya’da

Bakan Yardımcısı Çataklı Malatya’da

İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, 24 Ocakta Elazığ Sivrice’de yaşanan 6,8 şiddetindeki depremden büyük ölçüde etkilenen Malatya'da depremzedeler için yürütülen çalışmaları inceleyerek değerlendirmede bulunmak amacıyla Malatya’ya geldi.

18 Eylül 2020 - 19:23

Valilik önünde Vali Aydın Baruş, Vali Yardımcıları, İl Jandarma Komutanı Albay Necmi İnce ve İl Emniyet Müdürü Ercan Dağdeviren tarafından karşılanan Bakan Yardımcısı Çataklı, Valilik toplantı salonuna geçerek Deprem Değerlendirme Toplantısına katıldı.

 

Toplantıya AK Parti Malatya milletvekilleri Öznur Çalık, Bülent Tüfenkci ve Hakan Kahtalı, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, AFAD Başkan Yardımcısı Ceyhun Dilşad Taşkın, Battalgazi İlçe Kaymakamı Abdül Kadir Duran, Yeşilyurt İlçe Kaymakamı Turgay Gülenç, Doğanyol İlçe Kaymakamı Talha Altuntaş, Pütürge İlçe Kaymakamı Batuhan Taşgın, Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, Çevre Şehircilik İl Müdürü Fikret Onhan ve AFAD İl Müdürü Mustafa Türker katıldı.

 

Valilik toplantı salonunda gerçekleştirilen istişare ve değerlendirme toplantısı sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulunan İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, sabah 09.54'de Hekimhan ilçesinde 4,5 büyüklüğünde yeni bir depremin daha yaşandığını anımsatarak, aldıkları ilk bilgilere göre ciddi bir sıkıntının olmadığını söyledi.

 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun talimatı ile bugün Malatya'da olduklarını ifade eden Çataklı, "Ocak ayında yaşanan deprem sonrası yürütülen çalışmaları değerlendirmek üzere bugün Malatya'dayız. Valimiz, Milletvekillerimiz, belediye başkanlarımız, TOKİ, Çevre ve Şehircilik Genel Müdürlüğü yetkililerinin de katılımı ile çalışmaları ele aldık. Bölge muhtarlarının da sorunlarını dinledik. Genel itibariyle hasar tespit ve hak sahipliği büyük oranda tamamlanmış gözüküyor. Yer seçimi aşamalarına da geçildiğini söyleyebiliriz. Kırsalda halen özellikle köy evlerinde almamız gereken önemli bir mesafe var. O alanı

da hızlandırmamız gerekiyor. Buna dönük de değerlendirmelerde bulunduk" dedi.

 

Depremzedelerin hak sahipliği konusunda bazı teknik yönlerin ve itirazların incelendiğini belirten Çataklı, "Bu konuda da son değerlendirmeleri yapacağız. Vatandaşların mağduriyetini gidermek amacıyla da bu konuda müracaat etmeyenlerle de iletişime geçilecek. Genel itibariyle bir taraftan yapıların yapımı devam ediyor. Kıştan önce önemli bir kısmının hak sahiplerine teslim edilmesi temel hedefimiz. Dolayısıyla iyi bir yolda olduğumuzu düşünüyoruz. Eksiklerimiz var, bugün bunu da yetkililerden dinledik, notlarımızı aldık, çözüm önerileri sunduk ve yol haritamızı çizdik. Personel takviyesi de yaparak bu süreci hızlı bir şekilde tamamlayacağız. Çalışmaları bir tık daha hızlandırma konusunda da bir gayretimiz olacak" diye konuştu.

 

Kale İlçesi Bent Mahallesinde depremzedeler için yapımı devam eden Köy Evlerinde incelemelerde bulunan İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, yüklenici firma yetkililerinden ve Çevre Şehircilik İl Müdürü Fikret Onhan’dan bilgiler aldı. Yapımı devam eden köy evlerinin bir an önce bitirilerek hak sahiplerine teslim edilmesi konusunda talimat vererek ilimizden ayrıldı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Dakikada 2 Milyon, Saatte 120 Milyon Beyin Hücresini Kaybedebiliriz
Dakikada 2 Milyon, Saatte 120 Milyon Beyin Hücresini Kaybedebiliriz
Kanlı Kümbet Tarihçesi
Kanlı Kümbet Tarihçesi