Kuzey Çevreyolu için "Acele Kamulaştırma"

Kuzey Çevreyolu için "Acele Kamulaştırma"

Malatya'da şehir trafiği ile şehirlerarası trafiği birbirinden ayıracak ve ulaşımı rahatlatacak 53,5 kilometre uzunluğundaki Malatya Kuzey Çevreyolu projesinde kamulaştırma sorunu Cumhurbaşkanlığı kararıyla çözülüyor.

24 Eylül 2020 - 22:00

AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Malatya'nın önemli projelerinden olan Kuzey Çevreyolu'nun yapım çalışmaları için bazı kesimlerde acele kamulaştırma kararı alındığını açıkladı.

Milletvekili Çalık yaptığı açıklamada, toplam uzunluğu 53,5 kilometre olan Malatya Kuzey Çevre Yolunun Darende-Gölbaşı kavşağından başlayıp Pütürge yol ayırımından Malatya-Elazığ yoluna bağlanan bir bağlantı yolu olduğunu ve güzergah üzerinde 25 adet köprü ve köprülü kavşak bulunduğunu kaydetti.


"23 kilometresi bu yıl tamamlanacak"

Çalık, 493 milyon lira maliyetli projenin 23 kilometresinin bu yıl tamamlanacağını, geri kalan bazı etaplarda kamulaştırma noktasında yaşanan sorunları da Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ile görüştüklerini, projenin uzamaması için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla "acele kamulaştırma" kararının çıktığını ifade etti.

"Acele kamulaştırma kararı alındı"

Malatya Kuzey Çevre Yolu'nun yapımının uzamasına neden olan kamulaştırma çalışmalarıyla alakalı olarak Akçadağ, Battalgazi ve Yeşilyurt ilçelerinde toplam 283 parsel için Cumhurbaşkanlığı kararıyla acele kamulaştırma kararı alındığını söyleyen Çalık, "Söz konusu karar bugünkü Resmî Gazete'de yayımlanmıştır. Söz konusu kararın alınmasındaki destekleri nedeniyle Ulaştırma Bakanımız Sayın Adil Karaismailoğlu'na ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

"Zaman ve yakıttan tasarruf sağlanacak"

Doğu-batı trafiğinin şu anda şehir içinden geçtiğini ve ulaşım süresinin bir saati bulduğunu kaydeden Çalık, Kuzey Çevreyolu'nun tamamlanmasıyla birlikte bu sürenin 25 dakikaya düşeceğini, zaman ve akaryakıttan tasarruf sağlanacağını belirtti. (İLKHA)
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Dakikada 2 Milyon, Saatte 120 Milyon Beyin Hücresini Kaybedebiliriz
Dakikada 2 Milyon, Saatte 120 Milyon Beyin Hücresini Kaybedebiliriz
Kanlı Kümbet Tarihçesi
Kanlı Kümbet Tarihçesi